Temelelektronik.info

Bilgiler > Elektromekanik Teknolojisi Ders NotlarıElektromekanik Teknolojisi Ders Notları


Mekanik: Kuvvetlerin nesneler ve hareketler üzerindeki etkisi
Elektromekanik:Elektrik akımı yardımıyla mekanik sistemlerin çalıştırılması
Elektrik Motoru: Elektrik enerjisi kullanarak hareket üreten makine elemanı. Örnek:silecek motoru,otomatik cam motoru,cam su pompası motoru, marş motoru.
Marş motoru:Aküdeki enerjiyi kullanarak silindirlere ilk hareketi veren motordur. Yeni arabalarda Motor çalıştıktan sonra otomatik durur. Eski arabalarda motor çalıştıktan sonra şöför tarafından durdurulur. Durdurulmazsa marj motoru dişli sıyırır. 

Yeni arabalarda aküdeki enerji belli bir seviyenin altına indiğinde tık tık diye bir ses gelir ve marş motoru çalışmaz. Bunun nedeni akünün ömrünün korunmasıdır. Aküdeki enerji belli bir seviyenin altına düşerse ömrü biter. 

Dinamo: Hareketten elektrik(DC) üreten elemandır. Örnek:(bisiklet lambası dinamosu, şarj dinamosu)
Şarj Dinamosu: Motorlu taşıtlarda akünün enerjisi belli bir seviyenin altına düştüğünde faaliyete geçen ve motorun gücüyle aküyü şarj eden elektromekanik eleman.

Akü belli bir seviyenin üzerinde dolunca şarj dinamosu, akü belli bir seviyenin altında boşalınca marş dinamosu devre dışı kalır. 
 
sonraki bilgi:      Mesem bir öğrenciye sınıf açılmasını sağlayan madde
önceki bilgi:       Eba Admin Şifresi
 
 
Bu sayfaya 28  defa bakıldı

Bu internet sitesi kar amacı gütmemektedir. Bu içeriğin siteden kaldırılmasını istiyorsanız alttaki butonu kullanarak içeriğin kaldırılması için istekte bulunabilirsiniz.