Temelelektronik.info

Bilgiler > Mustafa Kemal OlmakMustafa Kemal Olmak


MUSTAFA KEMAL OLMAK
1878’de Osmanlı Rus savaşı sonrası Amerika’da basılan bir gazetede, Osmanlı devletinin neden Rusya’ya yenildiği ve bu kötü gidişatın nereye kadar gideceğinin anlatıldığı bir haberde. Bu kötü gidişatın asla durdurulamayacağı ve  Osmanlının ilerleyen yıllarda İstanbul’u kaybetmesinin kaçınılmaz olduğu yazılmıştır. 
Mustafa Kemal olmak, yabancı ülkeler tarafından uzun zamandır beklenen ve sonunda gerçekleşen türklerin istanbul’u kaybetmesinin kısa sürmesidir. 
Mustafa Kemal olmak 2 asırdır devam eden gerilemenin durmasıdır.
------------
1903'te o zaman türk toprağı olan makedonya'da nöbet tutmakta olan halim ve abbas isimli askerler yanlarından geçen rus konsolosa asker selamı vermedi diye hakarete uğramıştır. Hızını alamayan rus konsolos Halime tokat atmıştır. Çıkan arbedede Halim, rus konsolosu, nöbet tuttuğu Osmanlı toprağında vurarak öldürmüştür. Bu olaydan sonra osmanlı devletine, halim ve abbasın idam edilmesi için baskı yapılmıştır.
Baskılara dayanamayan osmanlı devleti, halim ve abbası rus konsolosun öldürüldüğü yerde kurulan darağacında idam etmiştir. 
Mustafa Kemal olmak, halim ve abbasların kendi yurtlarında hakarete uğramamasıdır. Kendi ülkeleri tarafından dar ağacına gönderilmemesidir.
------------
24 Ekim 1919’da ermeniler  ingiltereden acil olarak çok sayıda silah ve mühimmat istemiş, “Bize yardım etmezseniz, Kemal’in askerleri bizi yok edecek” diye yalvarmıştır.
Mustafa Kemal olmak düşmanın canını yakıp, başka ülkelere yalvartmaktır. 

Bu yardım çağrısı sonucunda, İngiltere Ermenilere 40 bin silah göndermiştir. Türk ordusu çok kısa bir sürede ermenileri esir alıp, gönderilen silahlara el koymuştur. Atatürk, Ermenilere gönderdiği silahlar için ingiltereye teşekkür etmiştir.  
Mustafa Kemal olmak, düşmanımıza gönderdiği silahlar için, başka bir düşmanımıza teşekkür etmektir.
Mustafa Kemal olmak, dönemin en güçlü  ülkesiyle dünyanın gözü önünde dalga geçmektir.  
-------------
Mustafa Kemal olmak, 1920 yılında "mustafa kemal'in teslim olmaktansa kaçması bekleniyor" yazan gazetelere , 2 yıl sonra "tarih onu en iyi generaller arasında yazacak" yazdırmaktır.
------------
Mustafa Kemal olmak, 1922 yılında ingiliz destekli yunan ordusunu, 2 haftadan kısa sürede 230 km kaçırtmak ve yunanistan ordusuna en hızlı kaçan ordusu ünvanı verilmesine neden olmaktır.
------------

Ermeni Tehciri sırasında ölen ermeniler nedeniyle, yabancı devletler tarafından Osmanlı hükümetine sorumluların cezalandırılması için baskı yapılmıştır. Baskılar sonucunda, diyarbakır valisi Kemal bey ermenilerin ölmesine neden olduğu için asılmılştır.
Mustafa Kemal olmak, yabancı ülke baskısıyla, üstelik de ülkenin yarısı işgal altındayken kendi valisini idam etmemektir. 
------------
Mustafa Kemal ve askerleri, çanakkale cephesinde başarılı bir savunma yaparak ingilizlerin canakkale’yi geçememesine katkı sağlamıştır. Zor durumda olan Rusya’ya ingiliz yardımı ulaşamadığı için, Rusya’da ihtilal olmuştur.
Mustafa Kemal olmak, başka ülkelerde ihtilal olmasına katkı sağlamaktır. 
------------
Kurtuluş savaşı sırasında ingilizlerin tam destek verdiği yunanistan ordusu, türk ordusu karşısında tarihi bir yenilgi almıştır. Yaşanan bu yenilgi sonrasında yunanistan ve İngilere’de hükümetler devrilmiştir. 
Mustafa Kemal olmak, düşman ülkelerde hükümetlerin devrilmesidir.  
------------
İstanbul ingiliz işgali altındayken, 1916 yılından beri Esir tutulan General Townshend(Tanzın) Mustafa Kemal tarafından bir kaç gün misafir edilip barış elçisi olarak ingiltere’ye gönderilmiştir. Mustafa Kemal ve Türk ordusunun azametini ingiltere’de herkese anlatan General Townshend’ın de sayesinde ingilizler istanbul’u tek kurşun atmadan terk etmiştir.  Yani İngilizler geldikleri gibi gitmiştir. 
Mustafa Kemal olmak, diplomatik zafer kazanmaktır.
Mustafa Kemal olmak tek kurşun atmadan düşmanı istanbul’dan çıkarmaktır.  
Mustafa Kemal olmak düşmanı, geldiği gibi geri göndermektir.

Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi, özlem ve rahmetle anıyor, saygılar sunuyorum
 
sonraki bilgi:      Balıkesir KML 10 Kasım Videosu
önceki bilgi:       Hangi Ağrı için Hangi Ağrı Kesici Yutulur
 
 
Bu sayfaya 27  defa bakıldı

Bu internet sitesi kar amacı gütmemektedir. Bu içeriğin siteden kaldırılmasını istiyorsanız alttaki butonu kullanarak içeriğin kaldırılması için istekte bulunabilirsiniz.