Temelelektronik.info

Bilgiler > Cumhuriyet Bayramı KonuşmasıCumhuriyet Bayramı Konuşması


30 Ekim 1923 Gazete Haberi

Kemal Paşa’nın, Gelibolu’daki ingiliz kuvvetlerinin yenilgiye uğratılmasında çok büyük rol oynadı. Türk ordusu Yunan ordusu karşısında devasa zaferler kazanırken Kemal Paşa tarafından komuta edildi. Türk- Yunan savaşının bitirilmesini sağlayan lozan konferansına katılan heyeti kemal paşa yönetti.  Ve şimdi Cumhuriyetin ilan edilmesiyle türk zaferi tamamlanmış oldu. 
Mustafa Kemal’i tanıyanlar onun soğuk, katı, kararlı ve ülkesinin süper güç olması için yapılması gereken hiç bir şeye karşı çıkmayan bir kişi olduğunu söylüyor.
 
https://chroniclingamerica.loc...earRange&page=1

KONUŞMA METNİ

Cumhuriyet Latince  “Kamu’ya yani halk’a ait” anlamı taşıyan ve ülkenin halka ait olması anlamına gelen “Res Publika” kelimesinin türkçesidir.  Cumhuriyetlerde Ülkenin yönetimi  ve kendisi ülkenin içinde yaşayan halka aittir. Ülkenin halka ait olmasının yanı sıra Atatürk’ün tanımına göre “cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir”. Yani ülke halka, halk ülkeye aittir. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde yönetim babadan oğula geçmez, halk yönetimde söz sahibidir. Devletin bir aile ya da zümreye ait olmasının ya da monarşinin karşıtıdır.

Cumhuriyetin ilanından bir gün sonra, 30 Ekim 1923’te yayınlanan yabancı bir gazeteye göre Cumhuriyetin ilanı Kurtuluş savaşı zaferinin tamamlandığının göstergesidir. Aslında Cumhuriyetin ilanıyla Atatürk düşmandan arındırılmış olan Türk Ülkesini ülkede yaşayan vatandaşlara zimmetlemiştir, Ülke halkına emanet etmiştir.  Atatürk’ün 30 Ağustos 1924’te gençliğe hitaben söylediği “ey yükselen yeni nesil! gelecek sizsiniz. cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” Sözü de bunu vurgulamaktadır. 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, saygılar sunuyorum. 
 
sonraki bilgi:      Özel Eğitim Sınıfı İhtiyaç Listesi
önceki bilgi:       30 Ekim 1923'te Kemal Paşa için yazılanlar
 
 
Bu sayfaya 52  defa bakıldı

Bu internet sitesi kar amacı gütmemektedir. Bu içeriğin siteden kaldırılmasını istiyorsanız alttaki butonu kullanarak içeriğin kaldırılması için istekte bulunabilirsiniz.