Temelelektronik.info

Bilgiler > Erkek Kısırlığının nedenleri ve çözümleriErkek Kısırlığının nedenleri ve çözümleri


farklı ülkelerden bir çok bilim insanının, erkek kısırlığı konusunda verdiği çok temel bazı tavsiyelerdir. bu tavsiyelerin sperm kalitesinin artışında çok ciddi oranda işe yardığı klinik çalışmalar sonucunda ıspatlanmıştır. japonya’da her 5 kişiden bir tanesinde kısırlık sorunu bulunmaktadır. ülkemizde erkek kısırlık oranı konusunda yapılmış bir istatistik bulunmamaktadır.

spermin niteliksiz olarak adlandırılmasının 3 nedeni vardır
- spermin hareket kabiliyetinin olmaması
- spermdeki dna zincirinde sorun olması (yumurtayla buluştuktan sonra bölenerek çoğalma meydana getiremeyen spermler
- düşük sperm sayısı(1973’te 99 milyon olan ortalama sperm sayısı, 2011’de ortalama 47 milyona düşmüştür.)

spermin hamileliği oluşturabilmesi için mililitre başına 15 milyon sperm düşmesi ve bu spermlerin en az %40’ının hareket kabiliyetinin olması ve bu spermlerin yumurtaya girdikten sonra bölünerek çoğalabilmesi gerekmektedir.

sperm kalitesini düşüren nedenler şunlardır(**) ve - yiyecek içecek ve solunumla vücuda giren kimyasallar: dolaşımın yavaş olması sonucunda testislerde birikme sonucunda spermdeki dna sarmallarında kopmalar olmasına neden olabilir.
**:https://imgyukle.com/i/Vf1C


- fazla yağ alımı: sperm hücresi zarı çok zariftir, bu yüzden reaktif oksijen türleri spermleri kolayca tahrip edebilir. vücudumuz solunum sonucu oluşan reaktif oksijen türlerini vücuttan atan bir sisteme sahiptir. yağlı gıdalar çok yendiğinde ve hareketsiz kalındığında testislerde reaktif oksijen birikir. günlük kalori alımının %10’u ya da daha fazlasının doğmuş yağ asitlerinden elde edilmesi canlı sperm sayısını ciddi oranda düşürüyor. doğmuş yağ asitleri tüketiminin azaltılması, trans yağ oranının azaltılmasına, omega 3 yağlarının , c ve e vitamini mgh artmasına neden olmaktadır.

- hareketsiz yaşam tarzı: kan dolaşımını da yavaşlatacağı için testislerde reaktif oksijen türlerinin uzaklaştırılamamasına neden olur. laerke priskorn isimli bir doktorun rigshospital’de yaptığı istatistik sonucunda, 5 saatten uzun süre tv izleyen insanların sperm sayılarının ortalama %30 daha az olduğu tespit edilmiştir.

- testislerin uzun süre yüksek sıcaklıkta kalması: banyo ya da sauna gibi sıcak yerlerde uzun süre kalmak vücudun doğal soğutma sistemini işlevsiz hale getirdiği için testislere zarar verebilmektedir.

- testis torbasında testisleri besleyen toplardamarlarda varis oluşması: testislerin yeterince beslenmesini engellediği için sağlıklı spermlerin üretilememesine neden olabilir. cerrahi müdahale ile düzeltilir.

- yeterli uyku uyuyamama ya da uyurken ortamın yeterince karanlık olmaması: testestoron salgısının az olmasına neden olur. çin’deki bir üniversitede yapılan araştırmaya göre, günlük 7 saatten az uyku uyuyanlarda sperm oranının %22 az olduğu tespit etilmiştir.

- sıkı iç çamaşarı giymek: testislerdeki kan dolaşımını yavaşlatacağı için testislere yeterince oksijen ve gerekli bileşenlerin gitmesini kısıtlayacağı için, testislerin kapasitesini düşürebilmetkedir.

-fazla kafein tüketimi

-stresli yaşam tarzı

-fazla alkol tüketmek

-sigara içmek

sperm kalitesinin yaşam tarzı değişikliğinden sonra artması için, bu değişikliğin 74 gün boyunca devam etmesi gerekiyor.

kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin %70’inde bazı değişiklikler yapılarak iyileşme sağlanabiliyor.


bunların yanı sıra aşağıdaki şartların* sağlanması da sağlıklı sperm üretimi için fayda sağlıyor.
- fazla kilolardan kurtulmak

- daha çok sebze tüketmek

- orta derecede egzersiz

- vücutta çinko eksikliği varsa gidermek, (fazla çinko alımı vücuda zararlıdır)

- cinsel aktiviteden sakınmamak

*:https://imgyukle.com/i/Vf1JUt

kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=2r0DWUs9rds ;
ek kaynak:https://www.healthista.com/do-...ough-menopause/
 
sonraki bilgi:      Resting Heart Rate- Dinlenme Kalp Atış Sayısı
önceki bilgi:       Glucose Spike (Yemek Sonrası Kan Şekeri Yükselmesi)
 
 
Bu sayfaya 47  defa bakıldı

Bu internet sitesi kar amacı gütmemektedir. Bu içeriğin siteden kaldırılmasını istiyorsanız alttaki butonu kullanarak içeriğin kaldırılması için istekte bulunabilirsiniz.