Temelelektronik.info

Bilgiler > ingiltere'de normal sigara kullanan sayısı kadar e-sigara kullanan kişi olmasıingiltere'de normal sigara kullanan sayısı kadar e-sigara kullanan kişi olması


"ingiltere'de normal sigara kullanan sayısı kadar e-sigara kullanan kişi olması* ve bundan yetkililerin kaygı duymaması.

*:https://www.bbc.com/news/health-49798627

ingiltere'de her yıl 100 bin kişi normal sigaraya bağlı rahatsızlıklardan hayatını kaybediyor. ingiliz profesör ann mcneill e-sigara'nın da riskleri olduğunu, fakat her yıl 100 bin kişinin ölmesine neden olan normal sigara kadar asla risk taşımadığını söylüyor.

ingiltere'de `action on smoking and health` derneğine göre e-sigara içen kişi sayısı, normal sigara içen kişi sayısına ulaştı.

eldeki veriler elektronik sigaranı, normal sigarayı bırakmak isteyen kişilerce sigaradan tamamen kurtulma amacıyla kullanıldığını gösteriyor.

amerika'da çok sayıda yapılan araştırma bulgularına göre e-sigara ciddi akciğer hasarlarına yol açıyor.

aynı zamanda hindistan da e-sigaranın çok ciddi sağlık riskleri olduğunu söylüyor.

e-sigara kullanıcıların sigara içmeleri yerine, buhar içinde nikotin solumalarını sağlıyor.

sigara karşıtı `action on smoking and health` 2012'den beri sigara içen insan sayısını inceliyor.

kuruluşun son raporuna göre 2017 yılında 70 bin kişi e-sigara sayesinde sigarayı bıraktı.

2012 yılında birleşik krallıktaki e-sigara kullanan sayısı** 2019 yılında 3.6 milyona ulaştı.
bunların;
**:https://ichef.bbci.co.uk/news/...users640-nc.png


%54'ü sigarayı komple bırakanlardan,
%40'ı sigara ve e-sigarayı birlikte kullananlardan,
%6'sı sigara kullanmadan e-sigaraya başlayanlardan oluşuyor.

prof. ann mcneill ingiltere halk sağlığı için yazdığı bir eleştiri yazısında, e-sigara kulanan herkesin normal sigarayı tamamen bırakması gerektiğini, aksi taktirde çok ciddi hastalık ve sakatlanma riskine maruz kalacaklarını söylüyor.

amerikan sağlık bakanlığı 8 kişinin e-sigara nedeniyle öldüğünün ve 500'den fazla kişinin hasta olduğu e-sigara vakalarını araştırıyor.

bu vakaların hepsinde değil ama çoğunda kullanılan e-sigara dumanlarında esrar'da bulunan thc isimli bir bileşen olduğu tespit edildi. yani sebep olarak e-sigara'yı göstermek fazlaca acımasız.

geçen sene bir kadının geliştirdiği lipoid pneumonia rahatsızlığına da ingiliz doktorlar e-sigara'nın neden olmuş olabileceğini iddia etmişti.

amerikan sağlık bakanlığı amerikalıların e-sigara'dan uzak durmasını tavsiye ediyor.

bu yüzden donald trump, walmart'ta aromalı e-sigara ürünlerinin satışına yasak getirmesine neden oldu. yasaktan sonra walmart aromasız e-sigara ürünlerinin de satışını durdurdu.

birleşik krallıktaki sağlık otoritelerine göre e-sigara, normal sigaraya göre %95 daha güvenli.

`action on smoking and health` yöneticisi deborah arnott sigaradan e-sigaraya geçenlerin amerikadan gelen haberler nedeniyle normal sigaraya geri dönmemesini, e-sigaraya geçmeyi düşünen tiryakilerin de e-sigara'ya geçmekten vazgeçmemesini söylüyor. e-sigara içenlerin e-sigara ve bileşenlerini, lisanssız internet sitelerinden ya da merdiven altı yerlerden almak yerine güvenilir tedarikçilerden almasını tavsiye ediyor.

dünya sağlık örgütüne göre e-sigara'nın tehlikeli olduğu şüphe götürmez ve satışı, üretimi denetlenmeli.

ayrıca e-sigaranın daha çok gençler tarafından kullanılması ve aromalı e-sigara kartuşları, e-sigaraların da normal sigara kadar tehlikeli olmasından endişe duyuluyor.

kaynak:https://www.bbc.com/news/health-49798627

yazarın notu:
ben e-sigaranın zararlarının, normal sigara üreticiler tarafından abartıldığını düşünüyorum. sigaranın  bu denli fazla***** içildiği bir ortamda, hiçbir sigara firması müşterilerini kaybederken hiçbir şey yapmadan beklemez.
sigara üreticileri, sigara içen insanlar sigarayı bırakamasın diye milyar dolarları bulan bütçelerle araştırmalar yaptırıyor. araştırmalar sonucunda buldukları kimyasal katkı maddeleri, bağımlıların sigarayı bırakmasını çok zorlaştırıyor.

*****:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44315054

sigara bırakmadan önce bir süre e-sigara ve hatta kimyasal katkı maddeleri içermeyen normal tütün kullanmak , bana göre ve bir çok ingiliz yetkiliye göre sigara bırakmayı kolaylaştırıyor.

ingiltere'de son 2010-2017 yılları arasında sigara içen sayısının %25*** azalmasına e-sigara kullanımının çok ciddi katkı sağladığını düşünüyorum.

***:https://seyler.ekstat.com/img/...26184964272.jpg

ingilizlerin bu konuya ve diğer bir çok konuya bilimsel yaklaştığını düşünüyorum. " sigarayı bırakdım de bakayım"**** demek yerine, istatistiki ve bilimsel bilgileri kullanarak pat diye sigarayı bırakanların %96'sı bir yıl geçmeden tekrar sigaraya başladığı için "sakın ha pat diye sigarayı bırakma"***** diyorlar, insanları sigara bırakmayı çok kolaylaştıran e-sigara'ya yönlendiriyorlar.

****:https://www.haberturk.com/gund...ktim-de-bakayim
*****:https://www.bbc.com/news/health-45565377

konuyla ilginizi çekebilecek başka bir yazı:http://www.temelelektronik.inf...aspx?bilgi=3658

sigarasız günler diliyorum."
 
sonraki bilgi:      Filistinli gençlerin israil'in zırhlı araç ve askerlerine karşı sapan kullanması
önceki bilgi:       kaçırılmış uçağa müdahale için sabah 8'i beklemek
 
 
Bu sayfaya 109  defa bakıldı