ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > French Fries'ın aslında belçika yemeği olmasıFrench Fries'ın aslında belçika yemeği olması


bildiğimiz patates kızartması, uluslararası alanda french fries diye geçiyor.
oysa patates kızartmasıyla ünlü olan ülke belçika değil miydi?
brugge'e gidenlere "benim için de patates kızartması ye" denmez miydi? ben paris'e giden adama patates ye diyenini duymadım şu ana kadar mesela. peki neden french fries?

şöyle ki, 1. dünya savaşı sırasında belçika'ya giren ingiliz ve amerikan askerleri, bu kızarmış patatesleri ilk olarak tadan yabancılardanmış. malum o dönemlerde bu askerler, o ülke senin o ülke benim gezen adamlar. tıpkı haçlıların doğu kültürünü batıya uyarlaması gibi, bunlar da ne görürlerse ülkelerine, hatta başka başka ülkelere de taşıyorlar o ara. neyse efendim patates kızartmalarını yiyip çok beğenen bu akıl yoksunu askerlerimiz bakıyorlar bulundukları yerin lokal dili fransızca. e ülkenin ordusu da fransızca konuşuyor. e o zaman burası kesin fransa'dır. bu ince uzun patateslerin adı da "french fries" olsun bari demişler.

bunu ilk rudolph van veen'in programında dinledim bu sabah ve araştırayım dedim. bir diğer ufkumu iki katına çıkaran şey de french fries üzerine çok profesyonelce hazırlanmış bir wikipedia sayfası olduğunu görmek oldu. burdan da öğrendim ki french fries'ı fransızlar çılgınlar gibi sahipleniyorlarmış. peh. soğuk nevaleler. birasıyla meşhur olan ülkenin patates kızartmalarını nasıl çalarsınız allasen?
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      osmanlı tarihinde 36 padişahın 14'ü darbeyle tahttan indirilmesi
önceki bilgi:       Ömür riskini azaltan yiyecekler
 
 
Bu sayfaya 283  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog