ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Ketosis Diyeti FaydalarıKetosis Diyeti Faydaları


size ufku iki değil, 2.000 katına çıkaracak bir şey: epilepsi hastaları için geliştirilen ketosis diyetlerinin tüm psikolojik vakalarda, beden sağlığında, bioenerjide, ruhsal, sosyal ve kariyer gelişiminde olağanüstü faydaları olmasıdır. bu yazdıklarım çeşitli bilimsel araştırmalar, yabancı kaynaklar ve diyeti uzun sürelerle deneyen yorumculardan derlemedir.

araştırmalar beynimizin glikosisle (yani dışardan gıda alarak, yiyip içerek) beslenmek yerine, ketosisle beslenmekten (kendi hücrelerini yemekten) hoşlandığını gösteriyor. daha da ilginç olanı bu hücreleri yerken en başta yağları, onlar bitmişse hastalıklı, en zararlı, en hasarlı ketonları tercih ediyor. yağları bitirince romatizmal hücreleri, diş tartarlarını, kireçli bölgeleri, iltihapları, daha da ilerde alzheimerlı veya kanserli hücreleri, ağır vaka hücreleri yemeye başlıyor. tabi bu esnada diyete uymak şart.

10larca faydasından bazıları:

- yüksek zihin kapasitesi sağlar. (hafıza güçlenir, zihinsel berraklık gelir, migren azalır.problem çözme becerisi artar. stresi düşürür. özgüveni , sosyal girişkenliği, insiyatif alımını artırır. ) diyeti yapan bir sürü insan zihinsel gelişimlerini burada anlatmış https://www.reddit.com/…ced_improved_mental_health/
- kanseri büyük ölçüde geriletir (kobay deneylerinde ketosis tek başına tümörlerin %80’ini temizliyor, oksijen terapisiyle bu oran %1’e kadar düşüyor. kanserli yakını olanlara şiddetle tavsiye edilir.) ketosis şekerle beslenen kanserli hücreleri aç bırakarak ölümlerine neden olur. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc4215472/
- kalp krizini önler (iyi kolestrol, düşük tansiyonu tetikler)
-iltihapları kurutur
- uykuları hafifletir ve dinlenmiş olarak uyandırır.
- vücut enerjisini artırır.
- böbrek taşını önler.
-libido artışı ve cinsel sorunlara potansiyel iyileşme sağlar. (https://www.mindbodygreen.com/…levels-sex-life.html)
- reflü, gastriti ve hazım sorunlarını önler
- nörolojik rahatsızlıkları önemli ölçüde iyileştirir (otizm, depresyon, parkinson, alzheimer, epilepsi, baş ağrısı, beyin travması) http://www.diabetes.co.uk/…t-and-mental-health.html
- metabolik rahatsızlıkları iyileştirir
- kadın sağlığına iyi gelir (hormonları stabilize eder, doğurganlığı artırır, polikistik overi tedavi eder) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc1334192/
- göz sağlığına iyi gelir. (katarakt riskini azaltır, görüntü bozulmasını durdurur.)
- kas gelişimi sağlar (kondüsyonla birlikte uygulandığında)
- şeker hastalığını tedavi eder. (şeker hastalığı olan emekli bir doktor bu diyeti seçmesinin nedenlerini anlatıyor: https://asweetlife.org/…et-for-diabetes-management/)
- fazla kilo ve obeziteyi tedavi eder. zaten diyetin ilk etkisi bu. ilk günlerdeki su kaybına fazla takılmayın. kaybettiğiniz suyu kısmen içerek keto gribine girmemeye çalışın. diyet esasında sizi 60’lı kilolara kadar götürecektir.
- yaşlanmayı geciktirir. zinde görünüm sağlar. cildi bedavaya güzelleştirir. görünümüyle para kazanan spiker, manken vs. mesleklere birebir. https://www.carbsmart.com/…nutritional-ketosis.html
-procrastination da denilen yapılacak işleri korkudan geciktirerek erteleme olayına kesinlikle iyi gelir. takır takır işlerinizi yapar, dahası kendinize yapılacak iş ararsınız.
- fobilere, korkulara, evhamlara, vesveselere, sosyal davranış bozukluklarına faydalıdır.
- ruhsal gelişim için etkilidir. psişik güçlere ilgi duyanların konsantrasyon ve çalışmalarına iyi gelir. hatta ön şarttır.
-dini olarak manevi gelişime ilgi duyanlara sağlayacağı katkıları saymıyorum bile. peygamber efendimiz (sav)’in ve bilinen bütün alimlerin kadar benzer şekilde yarı açlığı ve tam doymadan yaşamayı tavsiye ettiği iyi bilinmektedir. tabi yanında yapılması gerekenler vardır.
-sigarayı acı çektirmeden bıraktırır. (bilimsel araştırması da işte bu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc2959046/)
-bilgisayar, telefon, laptop vs. bağımlılıklarını azaltır. veya lazım olan konularda kullanmaya yardımcı olur.
- psikolojik sorunlara veya bozukluklara otomatik bir terapi etkisi sağlar. (bir araştırmaya göre 17 yaşından beri şizofren olan, halusinasyonlar gören, defalarca intihar girişimde kendine zarar veren, ilaçlarla ve yan etkilerle yaşayan 70 yaşına gelmiş bir kadın hasta bu diyeti 2 hafta uygulayarak halusinasyonlardan kurtulmuş.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc2652467/ )

-kısacası hayvanlıktan kurtarır arkadaşlar. sırtımızda kilolarca patates çuvalı taşıdığımızı düşünün. yük hayvanı mıyız biz? fazla kilo bu işte. günümüzün tamamı yemek için çalışarak, yemek alışverişi yaparak, malzemeleri doğrayıp, yıkayıp, ayıklayıp vs. uğraşarak, yemeği yiyerek, bulaşıklarını yıkayarak sonunda nakavt olmuş olarak televizyonun karşısına kum torbası gibi çökmekle geçiyor. üretkenlik nerede bunun içinde ? gelişim nerede? okuyor muyuz? yararlı şeyler, hayır işleri, sosyal faaliyetler?hayır, yemekler bizim hayatımızı kaplıyor…olması gereken bu değil ama..

eğer yemekleri yapan bir bayansanız, saatlerce uğraşmanız sonunda çoğu zaman takdir bile edilmediğinizi fark etmişsinizdir. çocuklarının ders başarısını yemek yedirerek sağlamak gibi salak bir anne baba içgüdüsü yüzünden çocukları neye çevirdiğimizin farkında mıyız? evli çiftlerin geçimsizliklerinde bile uzun süreli diyetlerin olumlu bir etkisi olduğunu biliyor muyuz?

özetle bu diyet hayata daha anlamlı başlangıç için bir anahtar gibi. kaçırmamak gerekir.

diyete başlamak: keto diyetinde amaç ketosis haline girmek ve böylece devam etmektir. en az iki hafta diyeti sürdürerek kapısından içeri girebilirsiniz. şeker bağımlılığı olan bedenlerde bu süreç uzayabilir.
• sebzelerden patates ve havuç gibi kök sebzeleri tüketilmeyecek. az taze fasulye hariç baklagiller tüketilmeyecek. bir de kişiye özel olarak, bazı sebzeler bazı kan gruplarında sindirilemiyor, mesela ab kan grubu olan enginarla felaket yaşayabilir. ama 0 kan grubuna iyi gelir.
• kuruyemişler minimuma, yer fıstığında sıfıra iniyor.
• şekerler minimuma iniyor. tatlılar az dondurma hariç yasak.
• süt ürünleri azalıyor, süt hazmı iyi olmayan kan gruplarında sıfıra iniyor.
• et ürünleri arada sırada, makul ölçülere iniyor.
• yumurta vs. serbest.
• meyveler fazla kilolu olanlara veya diyete yeni başlayanlara yasak. sonraki aşamalarda esnetilebiliyor. meyveye abanmak ketosisi bozar bilginiz olsun.
bu diyetin uzun yıllar yapılması halinde bazı muhtemel yan etkilerinden (aslında su, tuz ve c vitamini alınmamasından kaynaklı) kaçınmak için fazla kilolar verilip ideal vücuda ve zihinsel performansa kavuşunca yine asla doymamak ve tadımlık yemek şartıyla, meyve, ekmek, et vs. daha dengeli bir beslenmeye geçilmesi gerekiyor.

diğer bir dikkat edilmesi gereken yanı da, ilk başlarda keto gribi (keto flu) denilen, 1-2 hafta sürebilen halsizlik, zihinsel durağanlık ve sinirlilik halinden ibaret bir duruma girilmesidir. çözümü, et suyu, tuz, su, zeytinyağı, tereyağı vs. tüketerek bu durum hiç yaşanmayabilir, veya hızlı geçmesi sağlanabilir.

diyetin birkaç çeşidi var: en sıkı olanında sadece belirli sebzeler var. bir kademe gevşeğinde az et, az süt ürünleri de yenebiliyor. biraz daha esnek olanında meyveler de olabiliyor.

tek başına hayatın anlamıymış gibi sunmak istemiyorum. sağlığın, mutluluğun ve diğer istediğimiz şeyleri kazanmanın daha pek çok şartları var. benim söylediğim yolumuzun önünü tıkayan koca kayayı kaldırıp atmaktan ibaret.yani gerçek bir başlangıç yapmak hayata…

edit: bu diyetle ilgili kaynaklar genellikle ingilizce arkadaşlar. bizde karatay diyeti, aidin salih'in açlık tedavileri, paleo diyetler, atkins diyetleri olarak bilinen diyetler hep bu diyetten esintiler taşıyan diyetlerdir. 3 aşağı 5 yukarı mantıksal olarak birbirleriyle tutarlıdırlar. hepsinin ortak yanı önce bir mutfak tartısı almak, yediklerimizi tartarak yemek, karbonhidrat alımını günde en fazla 30 grama kadar düşürmektir. karatay dahil çoğu düşük karbonhidratlı diyet uzmanları şekerleri telafi etmek için yağları çok yemeyi tavsiye eder. ancak bu konu böbrek ve kalp sağlığını etkileyebileceği için tartışmalıdır. en güzeli yalnızca karbonhidratları ve şekerleri sıfırlayıp diğer besinleri de ölçülü yemektir.

şimdi bu diyeti daha fazla incelemek ve kafamıza yatırmak için bazı linkler:

diyetin size söylediğim her bir faydası için onlarca bilimsel link atabilirim ama metni fazla şişirmeyelim. faydalarını detaylı okumak için: https://ketoschool.com/…to-weight-loss-1e4ee4743f1f

diyeti nasıl yapabileceğimizi öğrenmek öyle bloglara "keto diyeti yapıyoruuuum" diye yazıp kafasına göre içine abur cubur kek pasta ekmek katan tutarsız ve medyatik kişilerden uzak durmanızı öneririm. bu işten faydalanmak istiyorsanız olayı yanlış öğrenmek istemezsiniz tabi.bunun için a dan z ye bir kaynak:
https://www.ruled.me/guide-keto-diet/
http://www.ketogenic-diet-resource.com/…-basics.pdf

türkçe siteler arasında en iyisi bunu bulabildim. öbürleri ya yetersiz ya da yanlış yönlendirici.
https://www.fitekran.com/ketojenik-diyet-rehberi/
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Gerekli Gereksiz Bilgiler
önceki bilgi:       kity genovese sendromu
 
 
Bu sayfaya 321  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog