ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > kity genovese sendromukity genovese sendromu


1964 yılında new yok şehrinde akşam üstü kity genovese isimli bir kadın çok da ıssız olmayan bir caddede cinayete kurban gider. bu olayda ilginç olan şudur;
kadına saldıran şahıs dk'larca kadına tecavüz etmeye çalışır. başaramayınca darp eder öldürmeye çalışır. kadını yaralı halde bırakır. bir süre sonra tekrar gelir ve kadını öldürür. bu acı korkunç süre bir saattir ve bir saat boyunca zavallı kadın çığlıklar atar yardım ister. polis olay yerine gelir ancak resmi ihbar olaydan tam bir saat sonra yapıldığından geç gelmiştir, çevreyi inceler. kadının öldürüldüğü bölgede olayı kimsenin duymaması imkansızdır. çevre evleri incelediklerinde olayı 38 mahalle sakininin gördüğünü hatta bir kısmının sonuna kadar pencereden izlediğini anlar. ancak bu mahalle sakinlerinden hiçbiri ne olaya müdahale etmiş ne de polis çağırmıştır.

bu olay sonrası bir polis şefi gazeteci arkadaşı ile konuşurken durumu anlatır. gazetecinin ilgisini çeker ve bunu haber yapar. haber sonrası amerika'da büyük infial olur. psikologlar, psikiyatrisler, sosyologlar incelemeye başladığında şu durum ortaya çıkar;
olaya tanık kişilerin hepsi bir başkası mutlaka polise haber verir veya müdahale eder diye duyarsız kalmıştır. kadın bu nedenle kalabalığın ortasında öldürülmüştür.

bu sosyal davranışa katledilen kadının adı ile ''kity genovese sendromu'' adı verilir. evet, sosyal psikolojide bu ve benzeri durumlara artık ''kity genovese sendromu'' adı veriliyor.

yaşananları duyarsızlıktan çok başkasına yükleme, bekleme, sosyal kaytarma...
nasıl olsa birisi çözer mantığı...
birisi yardımcı olur biz işimize bakalım yaklaşımı...
biri mutlaka görmüştür düşüncesi...
biri mutlaka dilekçe verir inancı...
yani bu tür durumlarda düşünceleri ile sorunu, problemi ve sıkıntıları başkasına atma eylemi...

peki sonuç ne mi olur?
buna benzer infiale neden olan olaylarda halk nezdinde; etkisiz, güçsüz, zayıf hatta sıfır tepkiye neden olur. toplumsal refleks azalır ve zorba istediğini yapar.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Ketosis Diyeti Faydaları
önceki bilgi:       kendini asarak intihar eden insanların tamamına yakınında boynunda tırnak izlerinin olması.
 
 
Bu sayfaya 281  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog