ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > 2017 Polis Nasıl Olunur2017 Polis Nasıl Olunur


Polis Nasıl Olunur 2017
Polis olmak isteyen adaylar ilk olarak lise ve üniversite mezunları olarak ayrı başvuru şartlarına tabi tutulacaktır. Lise mezunu olan adayların polis olabilmek için ilk olarak YGS sınavına girmeleri gerekir. Aynı zamanda Polis Akademisi tarafından belirlenecek olan baraj puanını da almaları gerekir. Bu puan 2016 yılı için 270 ila 300 aralığında belirlenmişti. Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı Polis Meslek Yüksekokulları’na 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için erkek ile kadın olmak üzere toplam ne kadar öğrenci alımı yapılacağı ise şuanda tam bir kesinlik kazanmadı.

Polis Meslek Yüksek Okulu PMYO Sınavı
YGS sınavına girip yeterli puanı alan adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu sınav başvuru tarihleri başladığı zaman www.pmyo.pa.edu.tr adresine girerek ön başvuru yapmaları gerekir. Ya da PMYO sınavına başvurmak isteyen adaylar, kendilerine en yakın olan Polis Meslek Yüksek Okuluna şahsen başvurabilirler. Başvurular Mayıs ayı ile Haziran ayı arasında gerçekleşmektedir. Başvuruda bulunan adaylar mülakat giriş belgelerini alarak, belirlenen tarihte ve saatte başvuru yapmış oldukları okulda mülakat sınavına katılır. Mülakat sınavını başarılı bir derece ile geçen polis memuru adayı olan kişiler, Temmuz ayında yapılacak olan Polis Meslek Yüksek Okullarına Giriş sınavına katılma hakkına sahip olacaktır.

Üniversite Mezunlarının Polis Olması
Üniversite mezunu polis olmak isteyen adaylarda yaş şartını yerine getirebiliyorlarsa PMYO sınavlarına katılabilirler. Ayrıca belirtmekte fayda var; 4 yıllık üniversite mezunu olan adayların POMEM başvurusu yaparak kısa bir sürede polis olmaları mümkün olabilmektedir. Üniversite mezunu polis olmak isteyen adaylar KPSS sınavına girerek yeterli puanı almak zorundadır. Aynı zamanda yeterli puanı alan adaylar POMEM başvurusu yaparak mülakatı başarılı bir şekilde geçmelidir. Böylece polis olabilmeleri mümkün olacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü POMEM sınavlarının ne zaman yapılacağı ise Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sayfasından adaylara duyurulmaktadır.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Polis Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur
önceki bilgi:       Bordo Bereli Nasıl Olunur?
 
 
Bu sayfaya 589  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog