ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu (Multiple Chemical Sensitivity Syndrome)Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu (Multiple Chemical Sensitivity Syndrome)


Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu Nedir?
Çoklu kimyasal duyarlılık sendromu, bazı kimyasallara duyarlı olan insanlarda görülen bir rahatszılıktır. Duyarlı olunan kimsaysal çok az bir dozu bile böyle bir rahatsızlığı olan kişinin sosyal, iş hayatını ve ruhsal dünyasını oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır. İlk kez 1987'de tanımlanan bu rahatsızlık, net bir belirtisi olmadığı için doktorlar arasında bu hastalıkla alakalı farklı görüşler bulunmaktadır.

sendrom.jpg
Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu Hastalığının Belirtileri
Çok fazla belirtisi olan bu hastalığın en çok bilien belirtisi, düşük seviyede kimyasala maruz kaldıktan sonra baş dönmesi, karın ağrısı ve yorgunluk hissetmek
Vücutta alerjik kızarıklıklar
Bağırsak hastalıkları ve mide problemleri
Tüm bu belirtilere rağmen, hastalığın teşhisini koymak oldukça zordur. Tedavisi de günümüzde mümkün olmaya çoklu kimyasal duyarlılık rahatsızlığı bu hastalığa sahip olanların sosyal ve iş hayatını oldukça etkilemektedir. Bu hastalığa yakalanan kişiler, kendilerini dış dünyadan izole etmek zorunda kalmaktadır. Hastalık, maruz kalan kişileri, ilaçlanmış bitkilerden bile uzak tutuyor.
sendrom3.jpgDünyada Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu
Dünyada da kesin bir belirtisi ve tedavisi olmayan çoklu kimyasal duyarlılık hastalığına yakalanan insanları zorlu bir süreç beklemektedir. Dünyada hastalığın nedenleri söz konusu olunca hekimler iki farklı görüş ortaya atılmıştır. Bu görüşlerden birisi hastalığın psikololojik temelli olduğunu yönünde. Diğer görüşe göre ise hastalık, sinir ve endokrin sistemi ile alakalıdır. Her ne kadar ortaya büyük iki görüş atılsa da hastalığın teşhisi, teşhis sonrası hastaları zorlu bir süreç beklemektedir.


Kendisine de çoklu kimyasal duyarlılık sendromu teşhsi konulan fotoğraf sanatçısı Thilde Jensen, hastalığa dikkat çekmek amacıyla fotoğraf çalışması yaptı. Bu çalışmaya göre, hastalık teşhisi konulan bireyler, kendileri kimyasallardan korumak amacıyla dış dünyadan izole oluyorlar. Çalışmaya göre kendilerini dış dünyadan, kimyasallardan korumak isteyen bireylerin kimisi evinin duvarlarını alimünyufolyo ile kalatıyor kimisi ise sadece arabasından dışarıya çıkmıyor. Hastalar, kendilerini kimyasala maruz bırakmamak için ev eşyalarını dahi iyice alimünyuma sarmaktadırlar.

sendrom2.jpg

İsviçre'de çoklu kimyasal duyarlılık sendromu hastaları için doğal bina yapıldı. Bina doğal taşlardan oluşturuldu. Hastaların yaşam koşullarını yükseltmek için bahçedeki çiçeklerin ilaçlanmamış olmasına özen gösterilmiştir. Binanın duvarlarında boya bulunmamaktadır. Aynı zamanda bina içerisinde ve yakınlarında sigara, parfüm gibi kimyasal maddeler bulunmamaktadır. Kesin tedavisi bulunmayan bu hastalık için detoks, terapi, egzersiz ve terleme programlarının yapılması önerilmektedir.

Kaynak:https://www.neoldu.com/coklu-kimyasal-duyarlilik-sendromu-nedir-11164h.htm
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Stockholm Sendromu Nedir?
önceki bilgi:       MCS: Onlar duvarlarını alüminyum folyoyla kaplamak zorunda !
 
 
Bu sayfaya 465  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog