ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > MCS: Onlar duvarlarını alüminyum folyoyla kaplamak zorunda !MCS: Onlar duvarlarını alüminyum folyoyla kaplamak zorunda !


Onlar duvarlarını alüminyum folyoyla kaplamak zorunda !
3 Kasım 2015 ilgincbirbilgi.com çoklu kimyasal duyarlılık sendromu nedir, ilginç hastalıklar, multiple chemical sensitivity nedir, onlar duvarlarını alüminyum folyoyla kaplamak zorunda, thilde jensen hakkında bilgi
Kömür madenlerinde hava kalitesini ölçmek için bir zamanlar kanarya kuşlarının kullanıldığını duymuş muydunuz ? Madene bırakılan kanaryalar eğer ölürse madenciler soluyacakları havanın tehlikeli seviyede zehirli gaz içerdiğini bu şekilde anlıyor ve bir an önce madeni terk ediyordu.

Fotoğraf sanatçısı Thilde Jensen günümüzde kendisi gibi MCS (Multiple Chemical Sensitivity) yani Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu sahibi insanların bir zamanlar madenlerde acımasızca kullanılan kanaryalar gibi olduğunu söylüyor Business Insider’a.

Kişinin düşük dozda kimyasal maddelere maruz kalındığında reaksiyon gösterdiği semptomlardan oluşan kronik bir tıbbi hastalık olan Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu Thilde Jensen’de 2003 yılında kendini göstermiş. New York’un trafiğinde bir gün önündeki arabadan çıkan yoğun egzoz dumanı boğazını acıtmaya başladığında ateşinin de yükseldiğini fark etmiş Thilde : “Bir süre sonra gazetenin mürekkebi bile başımı döndürüyordu. Parfüm, temizlik malzemeleri koklamaya dayanamıyordum.”

Thilde Jensen kendisi gibi birçok başka insanın da Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu’yla yaşadığını öğrendiğinde bu insanlarla bir araya gelmiş ve sanatını bu durumu belgelemek için kullanmış. “The Canaries” ismini verdiği bu sanatsal seride sanatçı “insan kanaryalar”ın durumunu ilgi çekici kareleriyle sunarken akıllarda da önemli bir soru işareti bırakmayı başarıyor : “Evimiz olan ve alternatifi olmayan bu gezegeni her gün böyle kirletmeye devam edersek sonumuz nasıl olacak ?”

ONLAR DUVARLARINI ALÜMİNYUM FOLYOYLA KAPLAMAK ZORUNDA !
Thilde Jensen, Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu rahatsızlığı yaşayan insanların evine girebilmenin, hikayelerini paylaşabilmenin dışarıdan biri için pek de kolay olmadığını ifade ediyor. Ancak kendisi de “onlardan biri” olduğu için ilişkilerin daha rahat kurulabildiğini ifade ediyor.

Ziyaret ettiği tüm bu evlerde mümkün olduğunca objenin, hatta tavan ve duvarların bile kimyasalları uzak tutmak amacıyla alüminyum folyolarla kaplandığını gözlemliyor Thilde.

İşte Thilde Jensen’in objektifinden belkide hayatlarının geri kalanını alüminyum folyolarla yaşamak zorunda olan Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu sahibi insanlar.

Kaynak:http://www.ilgincbirbilgi.com/saglik-ve-gidalar/onlar-duvarlarini-aluminyum-folyoyla-kaplamak-zorunda.html
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu (Multiple Chemical Sensitivity Syndrome)
önceki bilgi:       Çoklu Kimyasal Duyarlılık Sendromu (Multiple Chemical Sensitivity Syndrome)
 
 
Bu sayfaya 413  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog