ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > 200 Yıllık Yunan Hayali200 Yıllık Yunan Hayali


yünanistan 1800lerdeki ilk isyanından başlayarak balkanlar, istanbul, ege, kıbrıs ve trabzona kadar uzanan karadeniz kıyılarını kendi toprakları olarak görmektedir ve bu emel için yaklaşık 200 yıldır avrupanın türk, yani müslüman, korkusunu arkasına alarak adım adım şımarık ve huysuz bir çocuk edasıyla fakat bir plan çerçevesince ilerlemektedir.

bu ilerlemeler ilk önce 1800 başlarındaki ilk isyanla başladı ve başarıya ulaştı, atina ve çevresi ayrıldı.

daha sonra makedonyaya kadar uzanıldı, bu duruma osmanlı yöneticileri hiç bir şey yapamadı çünkü rusya ve avrupa yünanistanın yanındaydı.

daha sonra müslüman nüfusun çok daha fazla olduğu girit adım adım önce özerklik sonra isyan ve ayrı bayrak en sonunda da ilhak ile yünanlaştı.

1800ler bitmişti ve plan adım adım ilerliyordu. avrupanın ve rusyanın desteği ile yünanistan pek kıymetli osmanlı yönetiminin büyük basiretsizlik gösterdiği dönemleri çok iyi kullanmıştı.

ve planın ikinci safhası, ege ve istanbul şimdi hedefti.

bunun için ilk fırsata yünanistan balıklama atladı: birinci dünya savaşı...ama pek tabii ki kazanan-mağlubun belli olmadığı zaman, yani işin başında değil de osmanlının artık tükendiği, yenilgi üzerine yenilgi aldığı savaşın son deminde.

fakat bir şey vardı bilinmeyen, bir komutan! mustafa kemal atatürk!

100 yıllık yünanistan hayali, türk milleti üzerindeki yayılmacı ideali, dev rüya işte bu komutan tarafından bozuldu!

ama erken öldü paşam...

1800lerden beri planlı gelişen bu eylem, bu rüya hiç sonlanmadı yünanistan içinde, hatta yenilginin verdiği hazımsızlık ve utanç daha da hırslandırdı ve planı kaldığı yerden devam ettirdiler ve hala ettiriyorlar.

bizim atatürk sonrası politikacılarımız ise adına ister höşgörü diyelim ister savaştan kaçınmak diyelim ister günü kurtarmak diyelim hep küçük düşündüler hep günü düşündüler....

bu 200 yıllık planın bir uygulama çalışması da 70lerde kıbrısta faaliyete geçirildi. büyük devletleri arkasına alan yünanistan aynı giritte yaptığı gibi önce türklerden arınmış bir kıbrıs yaratıp sonra ilhak edecekti. bu oyuna da karaoğlan taş koydu...

şimdi aynı 200 yıllık plan devam etmekte. mesela yünanistan 90larda kara sularını 12 mile çıkarmaya çalıştı. şimdi ise dökümanlardaki boşluklardan yararlanarak tek tek adalara konmaya çalışıyor.

bizim başımızdakiler de aman huzurumuz bozulmasın tadınla hiç bir şey olmamış gibi, sanki bunlar ufak şeyler can sıkmaya gerek yok dermiş gibi davranıyor.

mesele ufak ya da büyük bir şeyler olması değil arkadaşlar.

mesela yünanistanın 1800lerden beri uyguladığı bizlerin ana vatanı üzerindeki bitmek bilmez emelleri.

bugün elimizde fırsat varken, daha bazı şeyler taze iken çizgimizi çizmezsek yarın çocuklarımız o adaları yünan adaları olarak bilecek ve onların torunlarına yünanistan yine bir zor zamanımızda başka taleplerle gelecek.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Türklerin Anadolu'ya Gelişi
önceki bilgi:       Asp.Net SqlDataAdapter ve DataTable Kullanımı
 
 
Bu sayfaya 417  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog