ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

MQ-4 Gaz Sensörü (LM741)

Devre


Bu devre Eylül ayından itibaren 1531  defa ziyaret edilmiştir.

 

Video


 

Açıklama

Devre Şeması ve baskı devre dosyası ektedir. -9,+9 Volt simetrik kaynak ile çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır. Devre yapıldıktan sonra pot kullanılarak kalibrasyon yapılmalıdır. Devrenin gazı uzaktan algılaması tatminkar değil. Devrede bazı değişiklikler yapılması gerekiyor.
how to open. DBK. DSN. LYT file
50 K''lık potansiyometre 5 K'' lık potla değiştirildi. Devre +7 ve -7 Volt simetrik kaynakla beslendi çok hassas bir şekilde çalışma sağlandı.
Sensörün gaz yokken çıkış voltajı 0,14 Volt.
simetrik besleme yerine tek besleme kullanınca sensör hassasiyeti çok azalıyor. o yüzden simetrik besleme kullanmak gerekli.
Bu devreye inşallah Röle ekleyerek gaz algılandığında valften gazı kesmesi için röle bağlatısıda yapacağım.
Working of circuit:
There is a mq-4 gas sensor supplied regulated 5 volts.
when gas sensor feels gas, output voltage is rising toward 5 Volt from 0.15 Volt. There is a 741 as comparator stands at sensor output. when input voltage comparator exceeds reference voltage which calibrated with 5k pot, 741 output goes Vcc. So red led turns on, transistor base voltage goes over 0,7 Volt and buzzer beeps. when air is cleaned from gas, sensor output goes down, comparator output voltage goes down, red led turns off and buzzer shuts up.
Circuit should be supplied with symmetrical psu?$
temrin

 

Download

mq4gassensor.rar


 
eğitsel videolar     seslisozluklog