ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > SRS sistemiSRS sistemiaktif gergili emniyet kemerleri esasen hava yastığı olmadan da kullanılabilen sistemlerdir. bilindiği gibi emniyet kemeri, özellikle önden çarpmalarda sürücü veya yolcuların ani yavaşlama ivmesi sonucu oluşan kinetik enerji nedeniyle öne fırlayıp direksiyon, torpido, cam vb. noktalara çarpmaları önlemek ve vücudu koltuğa bağlı tutmak için kullanılır. bu durum klasik emniyet kemerlerinde kemerin esnemesi nedeniyle tam olarak engellenememektedir. aktif gergili emniyet kemerinde ise önden çarpma esnasında emniyet kemeri bir miktar gerilerek sürücünün koltuktan uzaklaşmasını engeler. hava yastığı bulunmayan aktif gergili emniyet kemerleri mekanik uyarma sistemlerine sahiptir ve mekanik ya da gazlı sistem şeklinde araçlarda kullanılmaktadır. burada çalışma mekanizması aynı olduğundan, hava yastığı ile birlikte kullanılan aktif gergili emniyet kemeri anlatılmaktadır.
srs (supplemental restraint system), önden çarpmalarda aktif gergili emniyet kemerinin hava yastığıyla ortaklaşa çalışmasını sağlayan bir ek destek sistemidir. bu tür sistemlerde kullanılan mekanik veya gazlı gergi mekanizmalarının gerdirme mekanizmaları birbirine benzer.
aktif gergi sisteminde, elektronik kontrollü gerdirme mekanizması, darbe sensörü sinyal ürettiğinde ya da ecu'de emniyet kemeri gergi mekanizmasının çalıştırılması için programlanmış sınır değer aşıldığında aktif hale geçer. darbe sensörleri genelde iki tiptir. her iki sensörün yapısındaki mantık aynıdır. darbe sensörleri araç içinde monte edildikleri noktalara göre farklı yavaşlama ivmelerinde (2g ile 12g arası) aktif hale gelir yani sinyal üretirler. bu sensörler, içindeki bir kütlenin çarpma şiddetiyle kazandığı kinetik enerjiyle hareket etmesi ve elektrik devresini kapatması (yani akım geçişini sağlaması) esasına göre çalışır. sensörün akım geçişini sağlamasıyla gaz jeneratörü patlatılır ve oluşan gaz basıncı pistonu silindir içerisinde yukarı doğru iter. pistona bağlı bir tel vasıtasıyla da emniyet kemeri makarası piston kursuyla orantılı olarak sarılarak kemerin gerdirilmesi sağlanır.
--- spoiler ---

çok uzun okumadım diyen arkadaşlar için özet geçiyorum: bu sistem kazayı algılayıp kemerinizi önce hafifçe geriyor sizi koltuğa yapıştırıyor ama sizi sürekli koltuğa yapışık halde tutarsa eylemsizlik yüzünden kafanız ileriye gitmek isteyeceğinden sizi sonsuza kadar koltuğa yapışık bir şekilde tutamıyor. (eğer tutarsa ciddi boyun travması geçirirsiniz) bu nedenle hava yastığı açılana dek sizi koltukta tutuyor ve milisaniyeler için gevşemeye başlayarak sizi hafifçe hava yastığına bırakıyor.

bizim ülkemizde ise emniyet kemeri kullanılmıyor daha kötüsü ise ötmesin diye aldatıcı yöntemlere başvuruluyor. hepimiz duymuşuzdur bir tanıdığınız kaza yapmıştır ama hava yastığı açılmamıştır bunun sebebi bu tanıdığınızın emniyet kemeri takmamasıdır. emniyet kemeri takmadığınız bir durumda saatte 320km hız ile açılan hava yastığı eğer açılsaydı boynuzun kırılmasına veya parçalanmasına sebep olacağından şansınızı yerinde duran direksiyon simidinde deniyorsunuz ve genellikle frontal lob kanamasıyla kurtuluyorsunuz ama işte bu aldatıcı yöntemleri kullanan vatandaşlar kafasını arabanın hızı + airbag açılma hızıyla hava yastığına vuruyor ve olay yerinde ölüyor.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Deve Dikeni
önceki bilgi:       Walkman'in icadı
 
 
Bu sayfaya 551  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog