ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Taze sıkılmış meyve suyuTaze sıkılmış meyve suyu


türkiye pazarına da giren pepsico markası tropicana dünya'da "konsantre" olmaması ile bilinir. pazarlama iletişiminde de bunu sık sık vurgulanır. dalından, taze, konsantre değil vs.. gibi vurgular sık kullanılır. aslında teknik olarak yalan da değildir. konsantre değil pastörize meyve suyu gibi bir jargon kullanılıyorlar. tabii bu konsantre değil pastörize söylemi daha sağlıklı olduğu algısını yaratıyor ve ürünün daha pahalıya satılmasına neden oluyor. gelin görün ki tam olarak da durum öyle değil.

tropicana'nın kullandığı sisteme "deaeration" deniyor. bu sistemle meyvelerin içerisindeki tüm hava çekiliyor. havası alınmış bu meyveler doğal olarak ne bozuluyorlar ne de çürüyor, ilk günkü tazeleğinde çok uzun süreler saklanabiliyorlar.

ancak bu sistemin bir de şöyle bir olumsuz etkisi var, havası alınmış meyvelerin lezzetleri de yok oluyor. meyveler meyve suyu olarak kullanılacakları zaman sadece içlerine hava vermek yetmiyor bir de lezzetlerini tekrar kazandırılması gerekiyor. işte burada da devreye lezzet ve parfüm verici kimyasallar sağlayan firmalar devreye giriyor. bu firmaları fast food baronları da kullanıyor. (mc donalds, burger king vs.. ) içinde ne olduğu bilinmeyen köftelerine tad ve koku sağlamak için bu kimyasallar fast food sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. bir şeftalinin tadının ve kokusunun nasıl olacağına karar verebilmek ve her şeftalinin aynı tad ve kokuda olmasını sağlamak her üreticinin hayalidir. tropicana'da bu hayali gerçekleştirmiş görünüyor.
her ülkenin damak tadı farklı olduğu için bu yöntem üreticilerinde işine geliyor, çünkü mesela portakalı dünyanın her hangi bir yerinde "mass" olarak üretip sonradan satılacak pazara özgü hale getirebilirsiniz. örn: bursa şeftali, amasya elma, malatya kayısı, afyon kiraz, antalya nar vs...

şimdi bana yok öyleydi de böyleydi de diye bık bık edenler olacaktır. ben kaynağımı şöyle kenara bırakayım itirazı olanlar american nutrition association'a mail atsınlar.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Dünyanın Renkleri
önceki bilgi:       Telefonlardaki altın
 
 
Bu sayfaya 417  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog