ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > İnkaların yok oluşuİnkaların yok oluşu


1 milyon nüfus ve en az 40.000 kişilik inka ordusunun ve medeniyetinin topu topu 200 kişilik ispanyol ordusu tarafından yokedilmesi.

inka medeniyeti.
and dağlarında yaşayan and tanrılarına güzel çocuklarını kurban ederek yüceleceklerini düşünen, milattan yüzlerce yıl öncesine dayanan bu imparatorluk, tekerleği medeniyeti yaymak amacıyla kullanmadan 3500 km lik mesafelere etkiyen bir medeniyetti.( tekerlerği kullansalar ne olurdu orası muamma) tekerlek yerine uzun koşular yapabilen özel yetiştirilmiş koşucular vardı. her türlü haberleşme, ticaret işlerini yani kısaca getir götür işlerini yapan bu koşucular günde 400 km koşabilecek kadar ustalaşmışlardı. hal böyle olunca ve milattan önce 2500 yıllık güçlü bir medeniyetin 1500 lü yıllarda yayıldığı alanın çok büyük olması nedeniyle merkezin gücü uzaklarda çok hissedilmiyordu. koş koş nereye kadar arkadaş?
- hoh hah hoh. 1000 km koştum geldim. imzanız eksikmiş efendim.huh hohh hahh nefes nefese kaldım.
- haaa tamam hızlı gonzales. getir atayım. acil koduyla geri götür ama.
- hemen mi?
- evet. bir dakika. eksik nüsha var burada. yazının eklerini görmem lazım. görmeden atamam. bir koşu yazının eklerini al getir bakalım.
- neyk??!?

gibi...

francisco pizarro inka medeniyetinin kapılarına 200 kadar askeri ile dayandığında ellerinde palalar mızraklarla savaşan 40 bin kişilik inka ordusunu barutun gücüyle hunharca katletmiştir. medeniyetin tepesindeki ve güneşin oğlu sayılan imparatoru esir alan pizarro inka tarafından yarı tanrı olarak görülüyordu. imparatora fidye isteyen pizarro, bu mazzam medeniyetin tüm altın ve değerli maden ve eşyalarını almıştı.
yarı tanrı pizarro?
aynen öyle. düşünün ellerinde muazzam silahlar, çok farklı tipler, ve gelişmiş araçları ile istilaya gelen bir grup insan. kutsal saydığınız dağlardan, tanrıların yaşadığına inandığınız dağlardan geliyor. eh zaten tekerleği bulamamışsın bir eziklik içeride, yarı tanrı olarak görmek o dönem için çok yadırganacak şey değildi. şimdi olsa, film seti herhalde dersiniz. ya da gelecekten geldi, uzaylılar gaçın gaçınnn dersiniz.

bütün bu teknolojik üstünlüğün yanında beklenmedik bir üstünlük daha meydana geldi. belkide dünyanın ilk biyolojik saldırısına maruz kaldı bu medeniyet. medeniyette binlerce kişi bu saldırı ile öldü. silah? su çiçeği. evet su çiçeği milleti kırdı resmen. bağışıklık sistemlerinde böyle bir hastalığa dair bilgi olmadığından ölümle sonuçlandı hastalığın yayılması inka medeniyetinde.

medeniyetin uzak uçlarındaki kabileleri yanlarına çeken az sayıdaki ispanyollar tabiri caizse ellerindeki barut gücüyle imparatorluğun bir yerinden girip öbür tarafından çıkmışlardı. onbinlerce inkalı öldürüldü, şehirler yok edildi, medeniyet yağmalandı.

hani tatilde iş için gittiğimizde avrupa'ya, lan adamlar aşmış hacı her şey muazzam, yerde çamur bile yok, huzurlular negzel diyoruz ya ağzımız açık, işte bu sömürürken yokettiği medeniyetlerin kanlarının üstüne kurulmuştur bilir miyiz? afrika'yı kanlı şekilde sömürürken zavallı halkları kendi hallerine dahi bırakmamış, kendi merkezlerine akan zenginlikle yaptıkları malikanelerde saraylarda bir de köpek gibi çalıştırmışlardır. tek dişi kalmış canavar tabiri sanırım göründüğünden çok daha fazla şey ima ediyor.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Martin Pistorius- Ghost Boy (hayalet çocuk)
önceki bilgi:       Grafen
 
 
Bu sayfaya 497  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog