ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Fatih Sultan Mehmet Han'ın top sektirmesiFatih Sultan Mehmet Han'ın top sektirmesi
vaktizamanında karadeniz tarafından gelecek yardım gemilerini engellemek içün urumeli hisarından yapılan top atışlarının eğik atış şeklinde kavis vererek değil de su üzerinden sektirilerek atılmasını öğrenmek. (bkz: taş sektirme)

ecdad yaptığı top atışlarının tam sonuç verip hedefi muhakkak vuran isabetli atışlar yapmak istediği için rumeli hisarından yapmış olduğu top atışlarını taş sektirir gibi top sektirerek yapmayı tercih etmiştir. hem su üzerinde spin atan toplar her sekmede hızlanacağı için hedefi daha şiddetli vurmuş olacaktır. böylelikle top atışları isabetli olacak ve hasar düzeyi daha yüksek olacaktı.

o zamanlar* karadeniz tarafından gelen yardım gemileri yaa bu türkler bi şey yapamaz biz de yüksek manevra kabiliyetine sahip gemilerimizle boğazdan kolayca geçeriz demişler, geçmeyi denemişler ancak babayı almışlardı.

hatta kazın ayağının öyle olmadığını gören ecnebiler türkler için o zamanlar "su üstünde top sektiren millet" olarak bahsederlermiş. toplar su üzerinde o kadar hızlı gidiyordu ki bir cismin gemiye yaklaştığını gören mürettebat, komutanım bir cisim yaklaşıyor demeye kalmadan tak tak tak gümmm!!!

bu taktiği türkler bulmuşlardır. ingilizler ise bunu 500 sene sonra ikinci dünya savaşında almanlara karşı kullanmışlardır.

fatih sultan mehmet'in su üzerinde top sektirme teknolojisi videosunu da şuradan izleyiniz azizim:
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      trimetoprim + sulfametoksazol etkin maddesini içeren ilaçlar
önceki bilgi:       "zeytinyağlı yiyemem aman" türküsünün acı gerçeği;
 
 
Bu sayfaya 488  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog