ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Avustralya'ya tavşan götüren adamAvustralya'ya tavşan götüren adam


1859 yılında thomas austin isimli bir göçmen boş zamanlarında avlamak için ingiltere'den getirdiği, 24 adet yaban tavşanını avusturalya kırsalına salar. bir kaç yıl içerisinde kıtadaki tavşan nüfusu milyonları bulmuş ve takvimler 1920'yi gösterdiğinde (tavşanların salınmasından 70 yıl sonra) kıtadaki tavşan nüfusu 1 milyarı geçmiş. avusturalya kırsalında 2 milyon dönümden daha büyük bir alana zarar vermişler

avusturalya hükümeti tavşanlarla başa çıkmak adına en azından kıtanın verimli topraklarından onları uzak tutmak adına 1902 yılında dünyanın en uzun çitini avurturalya topraklarına dikmişler. (1138 mil) buna benzer ve bundan daha kısa çitlerde ülkenin belirli yerlerine çekilmiş ama tavşanları engelleyememişler.

son olarak 1950'lerde güney afrikada'dan sadece tavşanlar üzerinde etkisi olan myxoma virusünü getirip tavşanların besin zincirinde olan böceklere enjekte ederek doğaya salmışlar. bu yöntem %90 oranında etkili olmuş ancak kalan %9'luk kısım bu virüse bağışıklık geliştirerek hayatta kalmayı başarmış ve 1990'lara kdar olan sürede yeniden genişleyerek kaybettikleri popülasyonun%40'ını geri kazanmışlar. 1995'de yeni bir virüs geliştirerek kıtadaki tavşan nüfusunu yeniden kontrol altına almayı başarmışlar ama tavşanlarla olan mücadele kazınılmış denilemez!

kategori: pano
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Finlandiya'da hamile kadınlara verilen kutu
önceki bilgi:       Sasani Kralı 1. Kavadh
 
 
Bu sayfaya 455  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog