ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > fedex'in hayatta kalma hikayesi!fedex'in hayatta kalma hikayesi!


fred smith, amerika’nın mississippi eyaletinde dünyaya geldi. çocukluğunda, uçaklar, onun en büyük ilgi alanıydı. 15 yaşındayken uçmayı öğrendi. bundan birkaç yıl sonra da yale üniversite’ne kabul edildi. üniversitedeyken, ekonomi dersi ödevi için yazdığı makale, ilginç bir fikri konu ediniyordu. fred, makalesinde, amerika’da bir gün içinde teslimat yapan kargo şirketi modelini yazmıştı. 1950li yıllar için ütopik olarak adlandırılacak bir fikirdi ve bu yüzden, profesörü, ödevine 100 üzerinden 50 verdi.

fred, 1970 yılında, kullanılmış uçak satan bir şirket satın aldı. bir yıl sonra, 91 milyon dolar finansman toplayarak, üniversite yıllarında ödev olarak yazdığı şirket modelini kurdu ve ismini de federal express (fedex) koydu.

bu, fred’in hayatında aldığı en büyük risklerden biriydi çünkü hava ve karayolu stratejisi ve lojistik ihtiyacı olan hiç bir kargo şirketi örneği yoktu amerika’da o yıllarda. ayrıca, fred smith, şirketini büyük bir vaat üzerine kurmuştu: amerika’nın her köşesine bir gecede teslim.

fedex şirketini hayatta tutmak pahalı bir işti: uçak, uçak benzini, tır, onlarca şube ve yüzlerce çalışan. kısa zamanda, fred smith, yatırım için topladığı parayı harcadı. yeniden finansman toplamak için yatırımcılarla konuşmaya başladı. yatırımcıların ona verdiği cevap aynıydı: kusura bakma. çok riskli bir iş! giremeyiz.

fred smith, yatırımcıların hayır cevabı ve bir sonraki maaşları nasıl öderim kaygısı aklında, özel uçağıyla şikago’dan memphis giderken, pilotuna, uçağı las vegas’a çevirmesini istedi. hayatında ki ikinci büyük riski almak üzereydi. las vegas’a iner inmez, bir kumarhaneye girdi, cebindeki tüm parayla yirmi bir oynadı ve o gece, 27 bin dolar kazandı. kumarda ki şansını takip eden pazartesi günü çalışanlarına maaşlarını ödeyebilecekti.

bugün, fedex, dünyanın en büyük hava nakliye şirketi. her gün, 650 uçağıyla, 375 noktaya, 4 milyon paket taşıyor. fedex’in yıllık kazancı 40 milyar dolar ve bütün bunlar, bir kişinin kendi fikrine olan inancı ve bu hayali gerçekleştirmeye çalışırken aldığı riskler yüzünden.

kategori: pano
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Acronis i Flash Diskten çalıştırma
önceki bilgi:       Cahil Toplumlarda Demokrası (nietzsche)
 
 
Bu sayfaya 423  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog