ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Erciyes Üniversitesi Uçak Elektrik-Elektronik BölümüErciyes Üniversitesi Uçak Elektrik-Elektronik BölümüElektronik ve bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmelerle birlikte günümüzde tasarlanan hava araçlarının performansları da gün geçtikçe artmaktadır. Bir hava aracının elektrik ve elektronik parçaları uçuş için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle Uçak Elektrik-Elektronik alanında çalışacak bakım personelinin iyi bir eğitim almış, nitelikli olmaları gerekmektedir. Bölümümüzün amacı, bu alanda bilgili, kaliteli ve yüksek donanımlı bakım personeli yetiştirmektir. Bölümümüz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşu (SHY-147) olarak eğitim vermektedir.
Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü’ne her yıl Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile öğrenci alınmaktadır. Bölümümüzde eğitim öğretim faaliyetleri; 1 profesör, 1 doçent, 7 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi ve 4 araştırma görevlisinden oluşan öğretim elemanı kadrosu tarafından yürütülmektedir. Ayrıca Üniversitemizin diğer birimlerinden ve Üniversite dışından öğretim üyeleri de bölümümüzde ders vermektedirler. Bölümümüzde şu anda 315 lisans öğrencisi eğitimini sürdürmektedir. Ayrıca uygulamaya yönelik derslerimiz Fakültemizin elektronik, bilgisayar laboratuvarları ve uçak bakım hangarıyla birlikte THY Teknik A.Ş., MyTechnic Uçak Bakım Merkezi ve 2nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı tesislerinde yürütülmektedir. Öğrencilerimiz, THY, TAI, TEI, MyTechnic gibi uçak bakımı yapan kurum veya kuruluşlarda 30 işgünü staj yapmaktadır.
Mezunlarımız; Türk Hava Yolları, Türk Hava Kuvvetleri, Hava İkmal Bakım Merkezleri, MyTechnic ve Pegasus gibi havacılıkla ilgili kurum ve kuruluşlarında uçak bakım teknisyeni olarak çalışmaktadırlar.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Elektrik Elektronik Alanı Öğrencilerinin Tercih Edebileceği Mühendislikler
önceki bilgi:       Meslekler ve Üniversite Bölümleri Hakkında Bilgi Alınabilecek İnternet Sitesi
 
 
Bu sayfaya 571  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog