ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Dünyayı kurtaran adamDünyayı kurtaran adam


türkiye'de falan pek bilinmez kendi problemlerimiz oldugundan ama 1960 yılında küba falan da soğul savaşı zirveye çıkarınca amerika ve sovyetler bildiğin eli nükleer saldırı düğmelerinde bekler olmuşlar. o zamanlara dair gazeteler, haberler günlükler... insanlar varını yoğunu evinin altına sıgınak yapmaya harcıyor, elektrik kesilse nükleer savaş diye çığlık atanlar olmuş falan psikolojiyi düşünün. sovyetlerde de durum aynı olsa gerek bilemiyoruz malum sebeplerden.

bu olay yirmi yıl devam etmiş tabi şimdi kullanılan pek çok teknoloji hatta uydu sistemleri sırf bu karşılıklı korku ve üstünlük çabasından. 1983 yılında rusya yeni bir erken nükleer saldırı radarını faaliyete geçirmiş. hesap makinesi gücünde süperbilgisayarlar desteği ile.

şimdi bu yazının konusu: stanislav petrov diye bi askerimiz o sistemin başındayken sistem amerika'dan nükleer füzelerin ateşlendiğini bildiriyor rusya yönüne. yılların kabusu gerçek olunca bir panik, hemen olağanüstü hal, karşı saldırı için nükleer füzeler ısıtılmaya başlanıyor falan (ısıtılıyor evet) ama asker bu yanlış alarm diyip beklemeyi uygun görüyor. ki gerçekten dakikalar sonra radarda füze görünmüyor.

bu adam dünya'nın nükleer çöplük olmasını engelleyen biri. gerçekten dünyayı kurtaran kişiler denince ismi zikredilir. ama başındaki komutanlar sovyetlerin ve kendilerinin imajını zedelediğini düşünmüş. imaj korkusu ile adama ödül bile verilmemiş. bu adamın daha sonra aynı sistemde sorunları tespit etmesi ile komutanlar sıkıntıya bulaşmamak için sorun üreten bu adamı daha önemsiz işlere vermişler.

yıllar sonra el altından dünya'yı kurtarması sebebiyle gayrıresmi yollarla 1000 dolar ödül verildiği ve erken emekli edildiğini söylemiş abimiz. 1000 dolar 2014 parası ile 2300 dola3 degerinde.

- asker dünya'yı nükleer savaştan korumuşsun, milyonları kurtarmışsın. işte 1000 doların. bir daha kurtar 1500 verelim.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Karadeniz Teknik Üniversitesi Camii
önceki bilgi:       Hastane Kokusu
 
 
Bu sayfaya 642  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog