ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Jews ve JewelleryJews ve Jewellery


(bkz: tektaş) hakkında bu yazacaklarımı başka yerde bulamazsanız, kıymetini biliniz efenim.

hitler'in yahudiler hakkında ki görüşlerini dile getirdiği şu videoyu hatırlayalım,

-... evleri hem her yerdedir, hem hiç bir yerde, büyüdükleri ve ait oldukları bir toprak parçası yoktur, bugün berlin de yaşarlar, yarın brüksel de, sonrasında pars, prag, viyana ya da londra da...

şimdi bu ikisinin ne alakası var diyorsunuz değil mi?

yahudiler 2. dünya savaşından sonra bu yaşam tarzlarına da devam ediyorlar, yükte hafif pahada ağır mallar ediniyorlar, her an bir şey olduğunda ülkeyi terk etmeye ve mal varlıklarının büyük çoğunluğunu yanlarında götürmeye hazırlar. geçen gün bir arkadaşım anlattı, tanıdığı yahudi bir iş adamı istanbul'da boğaza nazır bir villada oturuyormuş, ona neden satınalmak yerine kirada oturduğunu sormuş, adam da ne gereği var böyle pahalı evler almaya, yarın öbür gün kriz olur bir şey olur gitmemiz gerekir, evi götüremeyiz demiş. o yüzdendir ki yatırım yaptıkları taşıması çok kolay ve çok değerli olan şey nedir? elmas tabi ki değil mi?

bir detay daha verelim, yahudilere ingilizcede jew yada jewish denilir, öyle değil mi? jewellery kelimesi de buradan gelmektedir, yahudilik ve mücevherat bütünleştirilmiştir. (daha once buna cok itiraz eden oldu, bu ifade discoveryde yayinlanan bir belgeselde geciyordu, bulabilirsem linkini verecegim)

şimdi yahudiler ve elmas arasındaki ilişkiyi çözdük, geriye elmas ve tek taş yüzük arasındaki ilişkiyi çözmek kaldı.

ikinci dünya savaşından sonra malumunuz üzere büyük bir buhran olur, ekonomiler dibe vurmuştur ve bu durumdan elmas ticareti de oldukça zarar görmüştür, bir şekilde elmas ticaretinin arttırılması gerekiyordur ve o parlak fikir ortaya çıkar, "elmas aşkın simgesidir", "evlilik teklifi tek taş yüzükle yapılır"

1950 li yıllardan sonra yoğun bir şekilde bu düşünce insanlara aktarıldı, şimdi her evlilik teklifinin olmazsa olmazı, yıl dönümlerinin büyük hediyesi (bkz: tektaş) her aşkın her evliliğin vazgeçilmez takısı oldu.

elmasın nasıl tek taş yüzük haline geldiğini ve aşk ile bütünleştirildiğini de keşfetmiş olduk, devam edelim;

bu çok güzel elmas-tektaş-aşk üçgeninin ortasında bulunan yahudiler, işleri de belçika'nın anvers (bkz: antwerpen) yönetmektedir, dünya elmas piyasasının kalbi burada atmaktadır, fakat ne ilginçtir ki, burası ne elmas çıkarılan bir yerdir ne de elmas çıkarılan bir yere yakındır, sadece ve sadece eski ve büyük bir liman kentidir, kaçmak için iyi bir noktadır.

anvers şehrinin geçen seneki elmas ihracatı 60 milyar dolar civarındadır ve burada bulunan 4 borsada yahudilerin elindedir.

evet sevgili sözlük ahalisi, komplo teorisi gibi gelen bu hikaye, tektaş yüzüğün gerçek hikayesidir, şimdi sevgilinize tektaş yüzük alırken/isterken, neden aşkınızı bir tektaş yüzükte göstermeye çalıştığınızı tekrar düşünün..

sevgiliniz ona neden tek taş yüzük almadığınızı sorduğunda ona bu hikayeyi anlatın ve uzaklara doğru bakın..
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Hastane Kokusu
önceki bilgi:       Gazlı Bez
 
 
Bu sayfaya 609  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog