ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Probiyotik, Prebiyotik ve Süt MayalamaProbiyotik, Prebiyotik ve Süt Mayalama


sütü, bizim bildiğimiz anlamda yoğurt yapan şeylerin lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus isimli iki bakteri olduğu. yani, karınca yumurtasının içindeki asidik maddeler fermente falan olmaz, fermentasyon için bakterilerin varlığı şarttır. haa, bu bakteriler toprak kökenli olduğu için bu yumurtalarda bulunur büyük ihtimalle, ama yanlarında da bir sürü farklı bakteri de vardır. evde yaptığınız yoğurtta da bu ikisinin dışında başka bakteriler de vardır, bu da ev yoğurdunun tadının endüstriyel yoğurttan farklı olmasının temel sebebidir. çünkü bu ekstra bakteriler, ürettiği yan ürünlerle (esasında bir nevi dışkılarıyla) ev yoğurduna farklı tat ve aroma sağlarlar, ama kontrolsüz oldukları için yüksek ihtimalle erken bozulmaya neden olurlar.
yoğurdun yoğunluk seviyesiyle anlatılmak istenen katı madde miktarının serbest bırakılmasının temel amacı, üreticilerin yasadaki gereğinden fazla yüksek limite ulaşmak için süt tozu kullanmaya itilmesiydi. endüstriyel yoğurtlar, her zaman ev yoğurtlarından daha yoğun olmuştur. bu limitin serbest bırakılması, endüstriyel yoğurtların en azından kıvam olarak ev yoğurtlarına yaklaşması ve süt tozu kullanımını düşüreceği düşünülünce, tüketici açısından faydalıdır.
yoğurt, prebiyotiklerden arındırılamaz. prebiyotik maddeler, probiyotiklerle karıştırılır hep. probiyotik, kaba tabirle yararlı mikroorganizmadır, bağırsağınıza yerleşerek faydalı maddeler sentezler ve zararlı mikroorganizmaların oraya yerleşerek sizi hasta etmesini zorlaştırır. prebiyotikler ise, bu bakterilerin gelişimini hızlandıracak besin öğeleridir, genelde polisakkarit yani kompleks şeker yapısındadır, bir nevi yararlı bakteri mamalarıdır. sütten, prebiyotik maddeleri ayırmak inanılmaz pahalı bir süreçtir, hiçbir amacı da olamaz, bu yüzden hiçbir manyak firma böyle bir şey yapmaz.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Amygdalin induces apoptosis in human cervical cancer cell line HeLa cells
önceki bilgi:       Ünlü Kanalların Belgeselleri
 
 
Bu sayfaya 691  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog