ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Kadınlardaki Yumurta sayısıKadınlardaki Yumurta sayısı


kadınlardaki yumurta sayısı
ben bu bilgiyi bunca zaman nasıl öğrenmeden pas geçmişim öncelikle ona hayret ettim. bilenler biliyordur fakat ben bunun detaylarını yeni öğrendim.

efendim kadınlarda ilk doğduğu andan itibaren belli bir miktar yumurta varmış. atıyorum bir milyon kadar.
erişkin yaşa geldiğinde bu sayı sekizyüzbinlere kadar düşermiş.

yumurtalıklarını aldıran kadınları duymuştum ama ben yumurta üretmeye yarayan şeyi aldırdıklarını sanıyordum bu güne kadar. ben her seferinde lazım oldukça yani ayda bir kere kadında bir yumurta üretilip bırakılıyor sanıyordum. halbuki o yumurta zaten en başından beri orda duruyor sırasını bekliyor ve her ay ordan bir yumurta döllenmek için en kaliteli olan yumurta bırakılıyormuş.

kadının yaşı 35'i geçmeye başladıktan sonra, elinde daha az kaliteli yumurta kaldığı için kadının gebe kalması bu yüzden giderek zorlaşıyormuş. yani kadının doğum için yaşının geçiyor olmasının temel sebebi buymuş.

kadının yumurtalıklarından elbette haberim vardı ama, bunların hepsinin doğumdan itibaren bir yerde saklı kalıp sırası geldikçe görevine başladığını öğrendiğimde kısa bir aydınlanma yaşadım.

debe edit:
debeye girmesinden mütevellit çok fazla mesaj aldım. sanırım bu kutsal bilgiyi tıpkı benim gibi gözden kaçıranlar olmuş.
ben rakamların üstünde çok durmamıştım. bana ilginç gelen böyle bir durumun varlığıydı.
ama sağ olsun sevgili (bkz: doktor x) durumla ilgili net rakamları yazmış, az çok itibar görmüş entryde bunları sizinle paylaşmamak olmaz. kendisine ayrıntılı mesajı için teşekkür ederek, yazdıklarını aynen paylaşıyorum.

"en fazla yumurtaya rahim icindeki 20. haftada sahipler, 7-8 milyon kadar cocuk potansiyeli demek bu. daha sonra surekli gucsuzler eleniyor, dogumda 2 milyona dusmus oluyor, ergenlige girdiklerinde ise 400.000e. 400.000 cocuk yapabilme potansiyeli demek bu. ama oyle olmuyor. hayatta kalma sansi en yuksek ve en kaliteli yumurta, fsh inhibin gibi hormonlarla seciliyor ve olgunlastiriliyor. bu secimin mantigi su: simdi olgunlasmak isteyen yumurta fsh hormonunu kullanmak zorunda. (ovulasyon: olgunlasan yumurtanin keseyi yirtarak tuplere atilmasi ve orada spermle dollenmeyi beklemesi) ovulasyondan once bu fsh hormonu azaliyor. cunku dusuk fsh duzeylerinde bile hormonu kullanabilip kendini olgunlastirabilen sadece bir yumurta oluyor. yoklukta bile hayatta kalabilen yumurta ovulssyon ile tuplere atilmayi hakeden yumurta yani cocuk adayi oluyor. secilim bu sekilde yapiliyor. tuplerde dollenmeyi bekleyen yumurta ise spermle karsilasmazsa disari atiliyor(menstruasyon) bir kadin hayati boyunca ortalama 400 kere adet gorur boylece 400 kere gebe kalabilme potansiyeli vardir kagit uzerinde. guclunun hayatta kalmasina dair guzel bir fizyolojik olay"
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Kalp hakkında
önceki bilgi:       dünyadaki ' en ' ler .
 
 
Bu sayfaya 300  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog     dosyalar