ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > İşkence ederek öldürme yöntemleriİşkence ederek öldürme yöntemleri


1-SCAPHIMS:
Scaphism uzun süreli bir idam şeklidir. Mahkum bir sandala bağlanır ve üzerine bolca bal sürülür, süt dökülür. Sandal ise böceklerin ve sürüngen hayvanların bolca bulunduğu bataklık gibi bölgelere gönderilir. Mahkum böcekler tarafından yavaş yavaş tüketilir.

2-Bambu
Çoğunlukla doğu ve güney asya'da kullanılan bu idam şeklinde mahkum bambu'nun ucuna bağlanır. Bambu ağacı büyüdükçe mahkumun vücudunu delip geçer.

3-Bestiarii
Bestiarii genellikle Roma imparatorluğunda kullanılan bir idam yöntemiydi. Mahkum vahşi hayvanların arasına atılır ve savaşması beklenirdi. Yalnız mahkumlar değil bazen gladyatörler de bunu para veya kendini kanıtlamak için de yapardı.

4- Gögüs Vurgunu
Dünya'nın çeşitli yerlerinde kullanılmış bir idam yöntemidir. Mahkumun göğsünün üzerine ağır kayalar konulur. Mahkum ölmediyse biraz daha ağırları eklenir. Bu süreç mahkum ölene kadar devam eder.

5- Yanan Boğa
Genellikle Antik Yunan zamanı kullanılan bu idam yönteminde mahkum pirinçten veya metalden yapılmış bir boğanın içerisine yerleştirilirdi. Boğa'nın tek açık kalan yeri ağzı olurdu. Boğa aşağıdan yakılmaya başlanır mahkum ise yavaş yavaş metalin de verdiği iletkenlikle yanmaya başlardı. Boğanın ağzının açık bırakılmasının sebebi ise mahkumun çığlıklarının o boşluktan çıkarken boğa sesine benzemesi.

6- Kazığa Oturtma
Kazığa oturtma meşhur bir idam yöntemidir. Kazığa geçirmenin daha acı veren bir yöntemidir. Mahkum genellikle yağlanmış kazığın üzerine oturtulur.

7- Ling Chi
Bu idam yöntemi ise 1905 yılında yasaklanmıştır. Genellikle vatanhainlerine veya aile bireylerinden birini öldürenlere uygulanan bu idam cezasında mahkumun önce organları ve uzuvları kesilir yeterli acıyı tadıp kan kaybından öleceği zaman ise kalbine bir bıçak saplanırdı.

8- Yılan Çukuru
Mahkumlar zehirli yılanların bulunduğu bir çukura atılırdı ve gerisi yılanların öldürme hızına bırakılırdı.

9- Atlarla Parçalama
Mahkum 4 farklı yöne koşturulacak atlara bağlanır ve atların 4 farklı yöne koşması sağlanırdı. Bu şekilde mahkum 4 parçaya ayrılarak ölürdü.

10-Asgari Ücretle Geçim
idam edilecek kişiye pek fazla alternatif sunulmaz asgari ücretle geçinilmesi beklenir,ve bunun sonucunda açlıktan toplu ölümler görülür, bazende asgari ücretlinin cinnet geçirmesi ile toplu infazlarada rastlanmıştır dunyanın en sıradışı idamları arasındadır Büyük çoğunluğu türkiyede görülür.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Hazerfan Ahmet Çelebi
önceki bilgi:       Osmanlıda Cellatlar
 
 
Bu sayfaya 374  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog     dosyalar