ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Ağrı kesici ilaçlar üzerineAğrı kesici ilaçlar üzerine


analjezik ilaç kullanımı ağrı varlığına göre yapılmaz herkesin yanıldığı nokta burasıdır. evet, ağrı vardır. azaltılması gerekir ama bu müdahaleden önce ağrının neden oluştuğunu bilmek mekanizmadaki en can alıcı noktadır. çünkü ağrı bir hastalık değildir. ağrı bir hastalığın, bir olayın semptomudur, belirtisidir. sorunu çözmek için hastalığı ve ağrıyı oluşturan patolojiyi tespit etmek gerekir. misal başınız ağrır. belki alkol aldınız su kaybettiniz, ertesi gün dehidratasyon ve asidozdan dolayı başınız ağrıyordur. belki tansiyonunuz yükselmiştir. belki psikojeniktir. mesela miden ağrıyordur ağrı kesici mide ilacı alırsın halbuki inferior miyokard enfarktus (kalp krizi) geçiriyorsundur. bu nedenle ağrı kesici almak bazen altta yatan nedeni kaldırmaktan daha az etkili olmaktadır.

vücutta ağrı oluşturan ve beyni ağrı ile uyaran birçok nörotransmitter vardır. bunlar vücutta bulunduğu yere göre farklı rolleri olan maddelerdir. örneğin bradikinin insan bedeninde bulunan en şiddetli ağrıya neden olan maddedir. mesela eliniz yanar ilk etapta inanılmaz canınız yanar bunun sebebi budur ama uzun sürmez zamanla geçer. substance p ise yavaş ve uzun süreli ağrıyı size hissettirir. ilk etabı atlattıktan sonra sızlama aşamasının sorumlusu kendisidir. bacağına tekme yedin 2 gün ağrır sebebi yine yukarıdaki substance p’dir. bradikinin bulunduğu yere göre görev değiştirebilir yani rolü sadece ağrı yapmak değildir. akciğerde ödem yapar sonucunda öksürük geliştirir mesela. sadece bu iki madde değil bir sürü say say bitmez histamin, endotelin, glutamat, gaba, bu işi sinir uçlarıyla halleden diğer nörotransmitterlerden asetilkolin vb şeklinde. bazı maddeler ağrı çekilen bölgede sentezlenir ve bunları uyarır bunlar da gider sinir sistemiyle ilgili beyin bölgesinde yine bunları uyarır ve ağrı hissedilmiş olur. bunlar gider bunları uyarır dediğim sinir yolakları ve etken maddeleri tıp fakültesinde nöroloji – farmakoloji – anestezi – beyin cerrahi – fizyoloji – anatomi branşları tarafından 4 yıl boyunca anlatılan bilgi miktarıdır. yazıyı yazarken tam bu aşamada olum bu bitmez deyip vazgeçtim kaldı uzun süre. sonra özetleyim yoksa olmayacak dedim. şu cumartesi günü madem dışarı çıkmayacağım bu yazı bitsin dedim.

vücutta ağrıyı kesecek bir sürü yol vardır. 1. si olay yerine gitmektir. misal bıçaklandınız yara bölgesine gidip ağrı çekmenize neden olan maddelerin yara bölgesindeki üretimini azaltmaktır. 2. si ağrı duyusunu taşıyan ilgili siniri bloklamaktır. ortopedi ameliyatlarında kullanılır kolun kırıktır uyutmadan ameliyat yaparlar yani. 3. sü yara bölgesinden çıkan sinirlerin omurgaya girdiği bölgedeki seviyeden irtibatı kesmektir buna epidural analjezi veya spinal anestezi/analjezi denir. 4. sü de apartmanın en üst katında oturan organ olan beyinden işi halletmektir. yani yukarıdan aşağıya doğru tüm vücut serüveni resmen.

mesela bıçaklanma anında vücut acı hissetmez aslında, bir vurulma anı için de geçerlidir veya bir aslanın bir impalayı öldürmeden yemeye başlaması için de geçerlidir. çünkü bir anda aşırı derecede yüksek düzeyde ağrı sinyali ilgili bölgeden omurgaya girer ve beyne iletilir. beyin bu kadar yüksek doz uyaranla vücudun baş edemeyeceğini hesaplayıp aşağıya sinyal gönderir ve omurgada ilgili giriş bölgesindeki sinir uçlarından dünyanın en güçlü ağrı kesicisi salıverilir. insan vücudunda bulunup morfinden kat ve kat güçlü olan bu maddeye endorfin denir. size yaklaşık 20dk süren bir hissizlik, savaşmaya devam edebilme, kavga esnasında yediğiniz yumrukların ağrısını hissetmeme, hayatta kalabilmen için vazgeçmeyesin diye zaman kazandırır ağrıya karşı. ama uzun sürmez olay yerinden getirilirken ambulansta başlar bu hastalar inlemeye. o süre ambulansta geçer çünkü. bunu fark etmişsinizdir adamın parmağı kopar elini sararlar adam sandalyede ambulans gelsin diye bekler. mesela çoklu ağır travma geçirdiniz yüksekten düşme veya bir trafik kazasında olay yerinde ölürseniz kaza esnasında yani, yine ağrı acı çekmeyeceksinizdir. zaten beyin travmasından dolayı bilinciniz pek yerinde olmayacaktır.

ağrı kesicilerin milyon türevi vardır. en çok bilinenleri non steroid ağrı kesicilerdir. işte hemen herkes bilir aspirin, dispril, parol, minoset, novalgin, majezik, dolorex, apranax, etol, dexday bir ton vardır. bunlara non steroid anti enflamatuarlar ( nsaii )denmektedir. çoğu asidik yapıdadır ağrı çekilen bölge ve enflamasyon bölgesi genellikle asidik ph ya sahip olduğundan dolayı o bölgeye giderler ve ağrı çekmenizin ilk pimi olan olay yerinde gerçekleşen prostoglandin sentezini inhibe ederler. bütün pimi işte bu şerefsiz çeker. bunu neden yazdım. bakın arkadaşlar nsaii ler çok güçlü ağrı kesicilerdir. içiyorum içiyorum hiç etki dediğiniz parol tablet varya 77 milyon insanın yanlış kullanımından dolayı ağrıyı kesmiyor olarak bilinmektedir. parol yani parasetamol normalde çok çok güçlü bir ilaçtır. bir hastaya ameliyattan önce takılan parol serum, hastanın ameliyat sonrası ağrı olmasın diye yapılan opioid türevi morfin gibi ağrının maestrosu opioid ilaçların dozunu %40 azalttırır. bu rakam inanılmaz bir başarıdır parol için. peki biz de niye bi bok olmuyo arkadaş diyosun. çünkü dediğim gibi halk parol kullanmayı bilmez. doğrusunu anlatayım parasetamol’ün her tabletinde 500mg vardır. parasetamol 350 mg dozu ateş düşürücü dozudur. parasetamol’ün ağrı kesici dozu ise 650 mg ile başlar. yani ağrınız olduğunda 1 tane parol içip ağrının geçmesini beklersen çok beklersin yiğidim aslanım yerim o parol içen ağzını nah geçer o ağrı. ancak 2 tane aynı anda içip 45 dk beklerseniz dünya güzelmiş parol seni yanlış tanımışız olum sen neymişsin dersiniz. bu rakamlar 70 kg lık bir erişkin bir birey için hesaplanmıştır. parol çok güzel ilaçtır yan etkisi nerdeyse yoktur zehirlenmesinde bile tedavisi yüz güldürücüdür gebeler bile içebilir basit simple etkili ve güçlü bir ilaçtır. alkışlar parol’e.

ancak;

boğazın şişti bademciklerin ağrıyor veya koluna sıcak su döktün yara oldu acıyor, ayağına çivi battı battığı yer acıyor, romatizmal artrit oldun dizlerin ağrıyor, regl oldun karnın kasıkların ağrıyor, ovulasyon (yumurtlama) günündesin 2. hafta yani karnın ağrıyor vs. bu tarz vücutta oluşan enflamasyon (yangı reaksiyonu) sonucu oluşmuş ağrılarda antienflamatuar özelliğiyle ön plana çıkan ilaçlar tercih edilmelidir. enflamasyonun ne olduğunu bilin öncelikle bu kelimenin tam anlaşılabilmesi için yıllarca eğitim gerekir bir ton mekanizma vardır. ama siz şöyle bilin enflamasyon vücutta bir bölgede gerçekleşen bir olayın bu travma olabilir, arı sokması olabilir, sinek ısırması olabilir, yılan ısırması olabilir, kafanı dolaba çarpmışsındır, elini kesmişsindir vs. işte bu olayın vücut savunma sistemi tarafından ortadan kaldırılıp iyileşmesi için olay yerinde yaptığı vukuatlara denir. bu olay yeri sessiz sedasız değildir ortalık resmen can pazarına döner hepiniz bilirsiniz kızarır şişer ödem olur ağrı yapar. yani bunu size yapan vücudun kendisidir. aşırı enflamasyondur. sen de sakince kavga etmeden dövüşsünler diye majezik içersin enflamasyonu baskılarsın. enflamasyonun kontrolü çok iyi yapılırsa hem iyileşme dokusu daha kaliteli olur iz kalmaz hem de daha kısa sürer. bu kulvarda parol etki eder ama tam kaliteli ve rahatlama sağlatmaz enflamasyon devam ediyordur ve bu ağrının devamı demektir çünkü parol’ün anti enflamatuar etkisi yoktur. bu etki için apranax, majezik, dolorex tarzı ilaçlar tercih edilmelidir. adamlar kutunun üzerine boşa yazmıyor. parol antipiretik ve analjeziktir diye. yani ağrı kesici ve ateş düşürücü demek. diğerlerinde ise şu yazar antipiretik, antienflamatuar, analjezik bazılarında ek olarak antiromatizmal de yazar. neymiş yani her ağrı kesici her ağrıda olmazmış. tonsilit olduğunda parol içersen ağrın hafif azalır ama geçmez çünkü vücut savunma hücreleri tarafından olay yeri dediğim gibi savaş alanına dönmüştür tonsillerin (bademcik) şişmiştir kızarmıştır ödemlenmiştir. sonuçta tonsil bir lenf bezidir hayvan gibi savunma hücresi içerisinde barındırdığı için hayvan gibi şeyapacaktır. tonsilit olunca parol içip bu beni iyi etmiyor ağrımı tam kesmedi ne biçim ilaç bu deme bi zahmet hocam. ama tonsilitten dolayı ateşin çıkarsa parol ateş konusunda başarılıdır o yüzden yine de yine de gözlerimiz ilk önce onu arar.

misal yine doğru bilinen yanlışlardan olan, bu paragraf her ay regl ağrısı çekip dolorex veya majezik gibi sağlam ilaçları yanlış kullanan kadınlarımıza yöneliktir. regl olur ağrısı başlar dolorex içer geçmesini bekler ağrısının tam geçmez hastaneye gelen bile olur. çünkü olayın mekanizması gereği aslında ağrısı tam olarak geçmeyecektir. çünkü buradaki olay zamanlama hatasıdır. bunu bilmezler. polikliniğe regl dönemim çok ağrılı oluyo diye gelir dolorex yazarsın majezik yazarsın zaten içiyom geçmiyor bunu yazdı der her seferinde anlatırım uygulamaz bi de şikayet eder. bakın sevgili kadınlarımız ovulasyon döneminde ve mens kanaması döneminde yumurtayı dışarıya atmak veya rahim dokusunun dökülmesini kolaylaştırmak için vücut orada prostaglandin (pg) sentezi yapar ve depolarında hazırda bulundurur ki bu madde sayesinde kasılma olsun yumurta yani ovum dışarı çıksın veya kasılma olsun rahim dokusu dökülüp dışarı atılabilsin. iki olay için de pg anahtar rol oynar. az önce yukarıda ne dedim vücutta bir madde bulunduğu yere göre farklı görevler üstlenir. pg de böyledir. normalde pg ağrı medyatörüdür ağrı çekmenizi sağlayan şeylerin üretimi bu madde ile başlar ve hücre içerisinde bir miktar depolarda bekletilir hazırda bazıları. yani senin iç genital organlarındaki olaylar minimal kasılmalarla gerçekleşsin ve tamamlansın diye sentezlenen pg den dolayı yan etki olarak ağrı çekmektedir. normalde görevi ağrı medyatörü olan pg, kadın iç genital organlarında kasılmalara neden olarak ovulasyonu ve mens kanamasını sağlamaktadır. şimdi senin ağrın başladı majezik içtin geçmedi azaldı. geçmez zaten yanlış zamanda başladın çünkü ilaca hata yaptın. ilaç olay yerine geldi ne yaptı pg üretimi olmasın diye çalışmalara başladı ama hali hazırda olay yerinde olan ve üretilip depolanmış rezerv konumunda olan pg ye bir şey yapamazsın. o ağrıyı bir miktar çekeceksin yani. peki ne yapacağız. maestro sizsiniz düzenli regl oluyorsan tahmini şu gün regl olacağım diyorsan adet görmenize 3 gün kala başlayacaksınız ilaca. çünkü oradaki pg üretimini önceden keseceksin ki depolarda da bitsin ağrı olmasın olay olurken. bu durum kasılma olayı için gereken pg yi ortadan kökünden kazıdığı için ovulasyon 2 gün gecikecektir ve regl kanamanız 1 gün gibi uzayacaktır. ama sonuç olarak hayat konforunuz çok iyi bir konuma gelecektir. farklı olarak şiddetli regl kanamalarında tedavi amacıyla da kullanılır nsaii ler. çünkü uterin kavite dokusunun dökülüp kanamayla atılması aslında enflamatuar bir süreçtir. yani siz nsaii kullanarak hem ağrısız mens dönemi geçirirsiniz hem de kanama miktarınız hacim olarak azalır. sadece süre olarak 1-2 gün uzayabilir. tıp dünyasındaki en önemli mekanizmalar insan bedenindeki maddelerin organdan organa farklı görevler üstlenmesini bilmektir. aynı madde damar duvarına başka, kalp sistemine başka, göz içi basınca başka mekanizma ile etki etmektedir. bu nedenle hastayı iyi tanımak gerekir göz hastalığı mı var ilaç değiştirilir vs. biz kadınların bu ağrısına dismenore deriz tedavisinde oral kontraseptif kullandığımız bir hastalıktır da. aynı zamanda tedavi modalitesi değişken bir durumdur yani hastaya göre değişir.

diğer ağrı kesiciler nelerdir. mesela opioidler vardır. morfin türevi bunlar ağrı kesicilerin krallarıdır. contramal, aldolan, morfin, eroin, fentanil şeklinde sıralanabilir. çok çok etkili ajanlardır. özel reçete – rapor olmadan kullanılamazlar. ciddi kontrole tabi ilaçlardır. ameliyathanelerde kullanılır, kanser ağrılarında son dönemi huzurlu geçirsin diye bant şeklinde kullandırılanları vardır. ameliyat sonrası şiddetli ağrılarda kullanılır. bağımlılık yaparlar. bu nedenle ülkemizde korkularak hastalara başlanır. yan etkilerinden ve bağımlılık potansiyelinden hekimler yazmak istemez. ancak yurt dışında birçok ülkede ağrı tedavisinde ilk sırada kullanılan ilaç konumundadırlar. çünkü sosyokültürel seviyesi yüksek toplumlarda suiistimal riski düşük olduğundan hekimler daha rahat yazabilmektedir. mesela morfin garip bir mekanizmayla etki eder. aslında ağrı kesmekten ziyade hastayı ağrıya karşı duyarsızlaştırarak etki eder. hasta ağrının varlığını söyler ama çok önemsemez ağrıyı ağrım orda biliyorum ama çok da umurumda değil der. birçok reseptörü vardır. 1 reseptörü üzerinden ağrı keserken 1 reseptörü üzerinden solunumu baskılayıp ölüme neden olabilir. bu nedenle dozu iyi ayarlanması gerekir. yapılan çalışmalar morfinle ağrısı tamamen kesilen hastaların solunum baskılanması olduğunu söylemiştir. bu nedenle hastanın ağrısı hafif kalacak şekilde skorlanarak doz ayarlanır ki ağrısı hafifçe olsun ki diri dinç kalsın hasta denir. fentanil morfinden 40 kat daha güçlüdür ameliyattan dakikalar önce hastaya yapılır. anestezi 3 aşamadan oluşur 1 - hastanın bilincini al 2 - hastayı felç et ki kasmasın ameliyatta 3 - hastanın ağrısını kes. madem bilincini aldın niye ağrısını kesiyosun zaten hatırlamayacak. burda şöyle bir mevzu var sen kendinde olmayabilirsin ama beyin ağrıyı hissetmeye devam eder. hastaya ağrı kesici yapmazsan operasyon esnasında kan basıncı yükselir ve nabzı yükselir. tamam hissetmiyorsun ama bedenin o an acı çekiyor bu monitöre böyle yansır operasyonda o yüzden hastaya operasyon öncesinde tam uyurken fentanil yapılır yani. insan bedeninde bulunan endorfin fentanilden bile güçlüdür yediğin mermiyi hissetmezsin 20 dk. yukarıda anlattığım olayın açıklaması bu işte buna inici inhibitör sistem denir. ek olarak contramal yine zayıf opioid ilaçtır ve bazı şiddetli ağrılarda verilir. şiddetli migren ataklarında nsaii – triptan – contramal kombine edilebilir vs. opiodler keyif verir adamı gevşetir rahatlatır yani bağımlılık yaratacı etki buradan gelmektedir. piyasada kendine aldolan yaptırabilmek için sahte raporlarla edirneden karsa tüm hastaneleri gezen abartmıyorum gerçektir böyle hastalar mevcuttur. aldolan’ı doğum sancısı çeken saatler sonunda sancıdan bitap düşmüş gebelere de yaparız. biraz rahatlatırız ama yine de sancısı tam geçmez çekerler işte öyle bir şeydir doğum sancısı dünyadaki en şiddetli 3. ağrıdır. kendini aşağıya atmaya çalışan gebe gördüm ben. doğururken bayılandan tut doğumdan sonra çocuktan soğuyan anne mi dersin bi daha asla diye bağıran anne mi dersin eşinden soğuyan anne mi dersin öyle bir şeydir işte bu doğum sancısı ağrısı. aldolanın en iyi yanı solunumu baskılayıcı etkisinin olmamasıdır. morfin gibi korkutmaz bizi. yüksek dozda verirsen hastayı aşırı gevşetip kafa yaptığın için solunumu bastırabilirsin bu zaten dolaylı etkidir. eroin ise kuvvetli bir opiyat olup dünya üzerinde bağımlılık yapma özelliği en güçlü olan maddedir. esas ismi diasetilmorfindir. bağımlılık potansiyeli konusunda daha güçlüsü yoktur. bıraktırma tedavisinde kullanılan ilaçları bıraktırmak için bile ayrı bir tedavi başlanır. bir tek kullanım dahi bağımlılık yapar.

konu değiştirelim;

misal masaj yapmak ağrıyı neden azaltır. çünkü ağrının taşınmasını sağlayan siniri masajın sağladığı dokunma duyusuyla o kadar haşır neşir edersin ki ağrı duyusu trafikte bekler. bu aynı şuna benzer, siz köprü trafiğinde bekleyen bir ağrı duyusuyken masajla gelen yoğun dokunma duyusu metrobüs hattıdır. aynı zamanda dokuya gelen kan miktarını arttırırsınız bu da ağrı medyatörlerinin olay yerinden uzaklaştırılmasını sağlayan sistemdir. ekstradan koluna darbe aldın şişmesin ağrımasın diye buz koy diyorlar. doğru diyorlar. çünkü soğukta kan damarları daralır olay yerine gelip ortalığı karıştırıp savaş alanına çevirecek savunma hücreleri daralan damardan dışarı çıkıp ortalığı karıştıracak sayıda oraya hücum edemez abartı reaksiyon önlenir ve ağrı şişlik dolaylı olarak önlenmiş olur. ama şunu unutmayın şişmiş ağrımaya başlamış üzerinden çok uzun süre geçmişse soğuk uygulama ağrınızı arttırır. yine bak aynı mekanizma hatırla, elin sıcak bardaktan yanınca yanma hissi mesela kışın yaklaşık 2 saniye sonra başlar. bazıları kulak memesini falan tutar o gecikmeli gelen ağrı duyusunu çekmemek için burdaki olay da aynı ney? ağrı duyusu trafikte bekletiyorsunuz önce bardağa olan dokunma duyusu bardağı tutmak için gereken kasları kullanmanızı sağlayan hareket iletimi ve soğuk hissi duyusuna vücut o anda daha önem veriyor sen olayı anlayıp elini bardaktan çekince 2 saniye sonra bu duyular ortadan kalktığı için ağrı duyusu trafikte şeridine gidip ilerliyor ve 2 sn sonra elin yanıp geçiyor anladın mı şimdi.

bir diğer ağrı kesici metot ise ilgili sinirin ağrı kesici lokal anestezikler ile bloklanmasıdır. ultrason eşliğinde anestezi doktoru veya algolog tarafından sinir etrafına enjeksiyon yapılır ve aylar süren hatta ilacına göre hayat boyu kalıcı analjezi (ağrısızlık) sağlanabilir. operasyonlarda çok kullanılır. diz operasyonu mesela iğneyle girer bloklar hasta uyanık temiz bir işlemdir. benzeri halk tarafından belden uyuşturma diye bilinen spinal anestezidir. bazen tek spinal işlem yetmez bir kat ötesine kateter takılır buna da epidural analjezi denir. postop (operasyon sonrası) kanser hastalarında, ciddi büyük operasyonlarda, ağrısız doğumlarda kullanılır. ağrı konusunda en kaliteli yöntemdir tartışmaya kapalıdır. bu yöntemle tamamen uyanık hastanın göğsü testereyle açılıp kalp operasyonu gerçekleştirilmiştir ve operasyon tarihe geçmiştir. birazcık araştırmayla internette bulabilirsiniz. bazen de hiçbir ilaç kullanılmadan sadece iğne kullanılarak ağrı tedavisi yapılabilir. bu ağrılara myofasiyal ağrılar denir. kas ağrısıdır. hasta yıllarca ağrı kesici içer migrenim var zanneder hâlbuki alttan myofasiyal ağrı çıkar. kuru iğneleme denilen tedaviyle iyileştirilir. işte bunların hepsi anestezi doktorları sayesinde olmaktadır. siz masadayken hiçbir şeyden haberiniz yokken perde arkasında bu insanlar sizin vücudunuza ait en az 10 parametreyi anlık olarak saniye saniye takip eder. ama ülkemizde değerini bilmezler bu branşın. yurt dışında ise en kıymetli branştır. düşünün operasyon yapıyosun sıkıntı çıktı kanama vs bir sorun var hasta ölmüyorsa %80 katkı anestezist sayesindedir. bu nedenle her ne kadar anestezi bırakıp cerrahi bir branşa geçen hekim olsam da anestezistlere ayrı saygı duyarım. bunu şöyle düşünün bu branş uzmanı bir hekim siz masadayken sizin bilincinizi alıp yaşamsal fonksiyonlarınızla istediği gibi oynayabilir. anesteziyi istediği gibi yönetebilir vakayı mükemmel yöneterek ameliyat sonrası yoğun bakıma değil servise gitmenizi sağlayabilir. operasyonu durdurma yetkisi vardır. maestro anestezisttir aslında.

son kademe ise adananın kırsal ücra kesimlerinde suiistimal edilme videolarıyla nam salmış namı diyar neruda, lyrica’dır. bunlara santral analjezikler denir. tipik uyuşturucudur. ağrı duyusunu beyinden bloklar beyini ağrıya karşı duyarsızlaştırır haliyle uyuşturur. omurgadaki sinir sistemini de baskılar bu nedenle ana sinir hatları üzerindeki mekanik basılara karşı etkilidirler. uyku yapar. bağımlılık yapar. en çok yine kanser hastalarından kullanılır öncelikle geçmeyen şiddetli ağrılarda, siyatik veya nöropatik ağrılarda sinir sıkışmalarında kullanılır.

ek olarak ağrı kesici olmayıp ağrı kesici rolü olan ilaçlar ve ilaç dışı müstahsarlar da mevcuttur. mesela anksiyolitik ilaçlar olan anksiyetede kullanılan benzodiyazepinlerin de ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. cannabisin de ağrı kesici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir ek olarak parkinson tedavisi ve kanserde iştah kaybını önleme üzerinde de etkili olabileceği düşünülmektedir ve üzerinde ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

ağrı olayı destansı bir bilgi birikimi gerektirir. bu yazı o destanın fragmanının bin kere özetinin özeti bile etmez. bu nedenle algoloji diye bir yan dal icad edilmiştir. tüm hekimlik hayatımda binlerce doğum yaptırdım insanlara çocuklarına sahip olmasını sağladım ne büyük mutluluk değil mi. hiçbir hastanın doğum yapmış 9 ay sonra hayellerine kavuşmuş çocuğunu seven hastalarım dahil; yıllar önce anestezideyken ağrısını kestiğim son aylarını geçiren kanser hastası olan hastalarım kadar mutlu olduğunu görmedim. siz hiç ağrıdan aylarca eve kapanmış son evre pankreas kanseri olan 45 kiloya kadar düşmüş bir insanın ağrısı kesilince ayağa kalkabildiği için hastane bahçesinde gökyüzüne bakıp gözleri kapalı nefes alarak gülüşünü izlediniz mi?

not: bu yazı bilgi amaçlı yazılmıştır. bu yazıda anlatılan şeyler insanların tedavi edilmesine yönelik değildir. hekiminizden duymadığınız hiçbir şeyi uygulamayın. ağrısız günler dilerim.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      kefir Nasil mayalanir
önceki bilgi:       Ahmet Haşim'in 1919 Anadolu'sunun İçler Acısı Halini Anlattığı Mektubu
 
 
Bu sayfaya 291  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog