ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > İsviçre hava kuvvetlerinin miskinliğiİsviçre hava kuvvetlerinin miskinliği


mesai saatleri dışındayız diye hava sahasına girmek isteyen, kaçırılmış bir uçağa müdahale etmemek.

2014 ethiyopya hava yollarına ait bir yolcu uçağı, yardımcı pilot tarafından kaçırılıp isviçre'ye indirilmek istediğinde, olay isviçre hava kuvvetlerinin mesai saatleri dışında olduğu için isviçre'nin müdahale etmemesi ve mesai saatinin başlamasını beklemesi.

uçak, italyan eurofighters'ın ve fransız miraj jetlerinin eşliğinde cenevre havaalanına indiriliyor.

isviçre hava kuvvetleri komutanına sabahın 4 buçuğunda haber veriliyor, ancak mesai saatleri dışında olduğu için sabah 8'e kadar hava kuvvetlerinin hiçbir şey yapmayacağını söylüyor.

isviçre hava kuvvetleri sözcüsü laurent savary "isviçre müdahale edemez çünkü hava üsleri hafta sonları ve geceleri bütçe ve mürettebat sorunları nedeniyle kapalı " diyor.

addis ababa'dan roma ya giden uçak, 31 yaşındaki yardımcı pilot abera tagegn tarafından, kaptanın tuvalete gittiği bir zamanda kokpit kilitlenerek kaçırılyor.

uçağı kaçıran yardımcı pilot cenevreye inme izni ve iltica hakkı verilmezse yolcularla birlikte uçağı düşürme tehdidinde bulunuyor.

yardımcı pilot uçak yere inince cenevre polisi tarafından tutuklanıyor. savcı iltica talebini reddederken, 20 yıl hapis cezasıyla yargılanmasını uygun görüyor.

hava kuvvetleri sözcüsü isviçrenin, mesai saatleri dışında hava sahasının güvenliğinin sağlanmasında komşularına güvendiğini söylüyor.

ayrıca fransız savaş uçaklarının şüpheli bir uçağa isviçre hava sahasında eskortluk etmesinin, uçağı vurmadıkça bir sorun teşkil etmeyeceğini ancak uçak vurma yetkisinin yalnızca isviçre'ye ait olduğunu da ekliyor.

hava kuvvetleri sözcüsüne göre isviçre mesai saatleri ve haftasonlarında da hava kuvvetlerini çalıştırmayı planlıyor. ancak bunun 2020'den önce gerçekleşmesi mümkün gözükmüyor.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Elektrikli Süpürge
önceki bilgi:       Google'ın Gezdiğimiz sayfaları kaydetmesi
 
 
Bu sayfaya 286  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog