ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Can Yücel 'in savunmasıCan Yücel 'in savunması


can yücel kendi savunması olan “valla hakim bey bizim köyde göte göt derler de ondan” sözünün öncesinde mahkemede şu fıkrayı anlatır.

bir köyde ateşli bir hasta vardır, kasabalı doktora getirir hastayı. koca devletin koca doktoruna. doktor hastaya fitil verir ve köye döndükleri gibi hastaya fitili anüsten vermelerini söyler köylülere. köylüler tabi ‘tamam doktor bey’ diyip köye giderler. köydeki herkese sorarlar, en bilgelere bile, ama kimse anüs ne demektir bilemez. bu nedenle bir türlü ilacı da veremezler hastaya. hastanın durumu da gitgide kötüleşmektedir. bunun üzerine köylü, doktora, koca devletin koca doktoruna telefon etmeye karar verir ama kimse buna yanaşmaz. ne cürettir ki doktoru arayacak bi köylü. neyse durumun vehameti üzerine muhtar aramayı kabul eder. bütün köylü toplanır santrale, muhtar arar, “biz ne yapacağımızı bilemedik dohtor bey” der. karşıdan doktor bir şeyler söyler, muhtar arkasına döner ve doktorun dediklerini köylülere söyler: “makattan verin dedi dohtor” der.
yine tüm köye sorarlar, komşu köylere birilerini yollayıp sordururlar, ama makat ne bilen yoktur yine. hasta ise gitti gidecek, ateşler içinde kıvranıyordur baya.
ihtiyar meclisi toplanır, son çare, doktorun bir kez daha aranmasına karar verilir. yine kimse aramak istemez doktoru. nihayetinde yine biri kandırılır, telefonun başına geçer, ama bi yandan söylenmektedir: “çok kızacak dohtor çok!” diye.
sonunda telefonu açar, durumu anlatır, doktor birşeyler söyler yine. telefondaki köylü, yüzü allak bullak, arkasını döner:
“çok kızacak demiştim; götüne sokun dedi.” der.

aslında köylüler şu noktada dahi cevabı anlamamış durumdadır :) en baştan doktor göte ‘’göt’’ deseydi, oluşan bu vahim durum oluşmayacak, hasta tedavi edilebilecekti.

mahkemeye dönecek olursak, can yücel önce bu fıkrayı anlatır, sonra sözünü sözler: “valla hakim bey bizim köyde göte göt derler de ondan
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      nereye şeyapacaz
önceki bilgi:       Ülkelere göre Devamsızlık Oranları
 
 
Bu sayfaya 156  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog