ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Bayer - Monsanto'ya 2 Milyar Dolar Ceza KesilmesiBayer - Monsanto'ya 2 Milyar Dolar Ceza Kesilmesi


13 mayıs 2019 tarihinde bayer'e ait monsanto isimli tarım ilacı üreticisine, amerikan mahkemesi tarafından verilen 2 milyar 55 milyon dolarlık rekor* cezadır.

daha önce de aynı ilaca 289 milyon ve 80 milyon dolarlık cezalar verilmişti.

mahkeme jurisi, bu denli büyük bir cezanın verilmesine,
- ilgili etken maddenin zararlarını araştıran bilim adamlarının tehdit edilmiş olmasının,
- ilgili etken maddenin insan sağlığına zararlarını araştırma konusunda firmanın hiç çalışma yapmamasının,
- çiftçi ve tüketicileri, ilacın riskleri ile ilgili uyarmamasının
neden olduğunu söylüyor.

--- nedir bu glyphosate? ---
1964'te icat edilen ve yaklaşık 20 yıldır ot ilacı olarak kullanılan glyphosate isimli etken maddeli herbisit'in kullanıldığı ürünleri yiyen domuz ve ineklerde kronik bağırsak ve doğurganlık/sakat doğum sorunları görüldüğü iddia edilmektedir.

doğurganlık sorunları yaşayan hayvanların yemleri glyphosate'sız yemlerle değiştirilince, doğurganlık sorunlarının azaldığı çiftlik sahiplerince gözlemlenmiştir.

monsanto'nun roundup isimli ilacında glifosfat olduğu biliniyor.
amerika genelinde yoğun olarak kullanılan glyphosate'lı yemler nedeniyle amerikadaki hayvanların doğurganlık oranı avrupanın yarısına yakını kadardır.

aynı ot ilacı bir tarlada tekrarlı kullanıldığında verimi dramatik bir şekilde düşürmektedir. yani bu ilacın sadece canlılar için değil, toprak için de çok zararlı olduğu iddia edilmektedir. iddiaya göre ilacın kullanıldığı topraktaki faydalı bakteriler öldüğü için toprak patojenlere ve parazitlere kalmaktadır. bu yüzden topraktaki mineral döngüsü bozulmaktadır.

aynı ilaç etken maddesini, insanlar için güvenli oranda içerdiği bilinen yemlerle uzun süre beslenen dişi farelerde tümörler oluştuğu tespit edilmiştir. avrupa ve amerika'daki annelerin sütlerinde bu etken maddeden ciddi oranda bulunmuş, fransa ve almanya gibi ülkelerde bu etken maddenin kullanımı yasaklanmıştır.

iyi haberler, temiz ürünler yenildiği taktirde doğurganlık, böbrek sorunları hatta otizm semptomları kaybolmaktaymış.

ülkemizde ne yazık ki en çok tüketilen hatta ziraat mühendisleri odası tarafından doğa dostu olarak isimlendirilen etken maddelerden bir tanesidir.

ekleme: bu yazı, yediğimiz yiyeceklerin o kadar da güvenli olmadığı gerçeğine dikkat çekmek için yazılmıştır. kısırlık, şeker, böbrek ve alerji sorunları yaşayan tanıdıklarınız varsa, güvenilir gıdalarla bu sorunları aşabilme ihtimalleri vardır.
--- nedir bu glyphosate? ---

not: benim bulunduğum ilçede en çok satılan etken maddeli tarım ilacı budur desem yalan söylemiş sayılmam. sadece bir çiftçinin 100 kg'dan fazla bu ilaçtan aldığını gördüm. tarım ilacı satıcısının dükkanının yarısı bu ilaçla doluydu.

bana göre bayer'in hem kanser yapan tarım ilaçları, hem de kansere çare olan ilaçlar üretmesi etik açıdan ciddi bir çıkmaz.

hastalıkların bu kadar yaygınlaşmasının, almanya ve fransa gibi ülkelerin bu ilacı yasaklamış olmasının, bir tarım ilacıyla ilgili bu kadar somut olaylar yaşanmasına rağmen bu ilacın hala ülkemizde kullanılmaya devam etmesinin de ülke olarak bizim ayıbımız olduğunu düşünüyorum.

haberin tamamı
glyphosate'la ilgili belgesel
satın almak isteyenler için gitti gidiyor linki
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Aşılardaki Aluminyum mu Otizme Neden Oluyor?
önceki bilgi:       Demir eksikliğinin uykusuzluk ve endişeye neden olması
 
 
Bu sayfaya 185  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog