ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Sigara Bırakmak İsteyenlere TavsiyelerSigara Bırakmak İsteyenlere Tavsiyeler


--yediğinizi içtiğinizi gözden geçirin
amerika’da yapılan bir araştırmada, kırmızı et gibi bazı yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden sonra sigara içmenin sigarayı çok daha lezzetli yaptığı tespit edildi.
meyve, peynir ve sebzeli yiyecekler ve su ya da meyve suyundan sonra içilen sigaranın keyif vermediği, tatsız olduğu tespit edildi.
sigara bırakmadan ve bıraktıktan sonra gazlı içecekler ve et gibi (siz daha iyi bilirsiniz) sigaranızı keyifli hale getiren şeylerden sakınırsanız, sigara açlığı çektiğiniz dönemleri daha kolay atlatacaksınız.
ayrıca normalde sigara içmediğiniz ortamlarda yemek yemeniz ya da daha önce sigara içtiğiniz ortamlara girmemenizin de faydası olacaktır.

--ne zaman sigara açlığı çektiğinizi tespit edin
sigara açlığı yaklaşık 5 dakikada geçebiliyor. bu açlık bastırdığında yapabileceğiniz 5 dakikalık işlerden bir liste oluşturun.
sigara bırakma destek hattından ve arkadaşlarınızdan yardım alın.
destek hattı kullanarak sigara bırakma oranı normalin 4 katıdır. bir arkadaşınızla birlikte sigarayı bırakırsanız, sigara bırakma ihtimaliniz daha da yüksek olacaktır.

--hareket edin
yapılan bir bilimsel çalışmayla, 5 dakika bile olsa yürümenin beyine sigara açlığı bastırıcı kimyasallar salgılattığı tespit edilmiştir.

--arkadaş çevrenizi yenileyin
arkadaş grubunuzdaki sigara içen arkadaşlarınızı, içmeyenlerle değiştirin.
sigara içenlere baktığınız zaman onları kıskanmak yerine, bir beyaz çubuk yakıp içlerine çekmenin ne kadar saçma sapan bir iş olduğunu düşünün.

--ağzınızı ve elinizi meşgul tutun
nikotin açlığını gidermek için nikotin bantlarıyla aynı işi yapan tabletler, pastiller, sakızlar, burun spreyleri ve e sigaralar var.
dışarı çıktığınızda normalde sigara içtiğiniz elinizi mutlaka yiyecek ya da içecek bir şeyle meşgul edin, ağzınız için de içecekleri pipetle içmeyi tercih edebilirsiniz.

--sigara bırakmak için nedenlerinizden liste yapın
sigara bırakmak için nedenlerinizden liste yapın ve bunu sigara açlığı çektikçe gözden geçirin.
mesela sigarayı bırakan chris, dışardayken canı sigara istedikçe kız çocuğunun resmine bakıyormuş.

--e sigara deneyebilirsiniz
geleneksel sigaraların aksine e sigaralarda nikotin dışında, sigara bağımlılığını artırıcı, sigara üreticilerinin milyar dolarlar harcayarak buldukları asetaldehit gibi amonyak gibi yüzlerce kimyasal madde olmadığı için, sigara bırakmadan önce e sigara’ya geçmek sigara bırakmanızı kolaylaştıracaktır.

--- spoiler ---

sigaraya katılan " asetaldehid" maddesi nikotin bağımlılığını artırıyor.
sigaraya katılan başka bir madde olan "amonyak" ise, ateşle birleştiğinde nikotinin etkisini dört katına çıkarıyor. yani: daha fazla zehirliyor ve daha öldürücü.[***]
--- spoiler ---

2015 yılında, ingiltere sağlık bakanlığı sigara bırakma desteğiyle birlikte e sigara kullanan kişilerin sigara bırakma oranının %66 olduğu tespit edildi ki bu pat diye desteksiz, yöntemsiz sigara bırakmanın %4, sağlık bakanlığı yardımı alarak sigara bırakmanın %16 başarı sağladığı bir ortamda çılgın bir başarı oranı.

kaynaklar
10 self-help tips to stop smoking
using e-cigarettes to stop smoking
'don't go cold turkey' to quit smoking
***saklı seçilmişler - soner yalçın
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      OECD Kadına şiddet haritası
önceki bilgi:       10 Ekim 1920 - Yunanistan istanbul'u işgal etmeden, M Kemal'i asın
 
 
Bu sayfaya 422  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog