ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Rudolf Christian Karl Diesel (1858-1913)Rudolf Christian Karl Diesel (1858-1913)


Rudolf Christian Karl Diesel (1858-1913)

Dünya onu 1892 yılında aldığı patentle dizel motorun mucidi olarak tanıdı. Rudolf Diesel aynı zamanda 1890'lann sonunda yer fıstığı yağından biyoyakıt yaptı. Biyoyakıt ile çalışan dizel motoru Paris Dünya Fuarı'na çıkarıldı. Ancak petrolün revaçta olması sebebiyle ilgi görmedi. 1970'lere gelindiğinde petrol sıkınhsı nedeniyle alternatif enerji kaynakları arandığında akla geldi! Biyodizel ismi ilk olarak 1992 yılında Amerika Ulusal Soy Diesel Geliştirme Kuruluşu tarafından kullanıldı.

Bu arada ... Rudolph Diesel, 29 Eylül 1913'te İngiltere'ye gitmek için SS Dresden vapuruna bindi. Londra' da Consolidated Diesel Manufacturing Ltd.
şirketi yöneticileriyle buluşacaktı. Mürettebata sabah 06.15'te uyandırılmak istediğini söyledi. 30 Eylül sabahı İngiltere'nin Harwich Limanına yanaşan gemiden inenler arasında yoktu. Kamarası boştu. Yatağı bozulmamıştı. 29'u 30 Eylül'e bağlayan gece ortadan kaybolmuştu. Manş Denizi'ne atlayıp intihar etmiş olduğu kayda geçirildi!

Bir iddiaya göre Rudolf Diesel'in, biyodizel çalışmaları petrol üreticisi firmaların işine gelmiyordu. Bu nedenle gemiden atılarak öldürüldü!
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Yapay tatlandırıcı sakarin tarihi
önceki bilgi:       Eniştemi biraz oyalar mısın kuzen?
 
 
Bu sayfaya 182  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog