ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Warren BuffetWarren Buffet


Warren amca, sizin gibi ergenken 300-500 liralık harçlığını borsaya koyarak dünyanın en zengin insanı olan bir abimiz ama tabi bunu berber dükkanında çıraklık yaparken zamanını whatsapp'tan "merve naaaber, akşam buluşuyor muyuz beybisi" mesajları atmakla harcayarak yapmıyor. amcanın kendini geliştirme yöntemleri muazzam. etrafında kendinden daha az bilgili insan tutmuyor, zeka ve yetenek açısından ondan "üstün" insanlarla arkadaş oluyor, iş yapıyor. sürekli okuyor, sürekli öğreniyor, araştırıyor ve bu şekilde yaşlanıyor. onlarca milyar dolarlık yatırımlar yapan dev yatırım şirketini, sadece 15-20 kişilik bir çalışan ekibiyle yönetiyor. çalışanlarının hepsi dahi. hayatında hiçbir aptalı barındırmıyor, çünkü aptallık bulaşıcı bir hastalık, aptallar hiçbir yapmasalar da saçma saçma hareketleriyle sizin zamanınızı, enerjinizi çalıyorlar. buffet aptallara zaman harcayacağına, kendini geliştirmeye zaman harcıyor.

hatalarından da ders çıkarıyor. mesela 80'li yıllarda bir ayakkabı şirketini 400 milyon dolara satın alıyor. bu şirket bir süre sonra batıyor. buffet bu kötü yatırımdan harika bir ders çıkarıyor ve riskli yatırım yapmamayı öğreniyor. diyor ki, öyle hisse senetleri alın ki, borsa 10 sene kapansa bile pişman olmayın ve yatırdığınız paranın, ortak olduğunuz şirketin güçlü bir şekilde işini yaptığını bilmenin huzuruyla evinize gidin... yani ne idüğü belirsiz küçük ve riskli şirketlere hayatınızı yatırmayın. ayrıca bu ders sayesinde, 2000 yılında ortaya çıkan dot.com krizinde tufaya düşmeyen nadir yatırımcılardan oluyor. biliyorsunuz, dotcom krizinde, bütün dünya içinde internet olan neredeyse her şirkete milyarlarca dolar yatırım yapıyor. bu bir çılgınlık haline geliyor ve binlerce küçük internet şirketi yatırımcıların paralarını alıp sonra da hop, batıyorlar. bu sırada warren buffett defalarca medyaya çıkıyor, adam kabak gibi, bu şirketler küçük, yeni ve riskli şirketler, ne yaptıkları belli değil, ben paramı bunlara koymam, siz de koymayın, akıllı olun diyor. ekonomi yorumcuları warren buffett'a, yaşlı ihtiyar, senin devrin geçti artık, sen internetten ne anlarsın diye ayar üzerine ayar verip adamı itin götüne sokuyorlar, amca yine de tek kuruş yatırmıyor ve sonunda buffett'ın dediği gibi, dotcom şirketleri patır patır batıyor.

ayrıca amca'da çok güzel bir aile var ve sabırlı, mutlu, başarılı bir adam olmasının sırrını ailesine bağlıyor. haliyle, siz o evlendiğiniz ruh hastası premses kezbanlarla aslı sabırlı, mutlu, sakin, akılcı bir adam olamayacaksınız. o ruh hastası premses kezbanların doğuracağı asalak sayko çocuklarınızın bana para veeeeeer, doğurmasaydınız beni, bana para vereceksiniiiiiz, diye anırdığı ağlama krizleri arasında huzurlu bir hayat süremeyeceksiniz. haliyle ne borsada, ne de başka bir işte dikiş tutturamayacaksınız. hayatta başarılı olmak istiyorsanız, önce yaşamınızdan kezbanları çıkaracaksınız. kusura bakmayın koçerolar, o karılarla bu işler olmaz.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Gerçek olaylardan uyarlama 10 film
önceki bilgi:       Pepsi'nin türkiye'de patates yetiştirmesi
 
 
Bu sayfaya 242  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog