ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Proksemik (Kişisel Alan)Proksemik (Kişisel Alan)


ilk kez 1963 yılında, insanların uzamsal ilişkileri ve alanları kullanarak sözsüz iletişimlerini inceleyen antropolog ve araştırmacı edward twitchell hall (1914-2009) tarafından kullanılmıştır. araştırması sırasında, prosemikle ilgili dört alan tanımlamıştır:

1) mahrem bölge: 45 santimetreye kadar olan bölge
2) kişisel alan: 45 cm ile 1.2 metre arası
3) sosyal alan: 1.2 metre arası ile 3.6 metre arası
4) kamu alanı: 3.6 metre ile 7.6 metre arası

mahrem bölge: bu alan, bedeninizden 45 cm kadar öteye uzanır. adından da anlaşılacağı gibi, sadece çok yakın ilişkiler sürdürenler birbirlerinin yakın alanın girebilirler. bu, genellikle dokunmak, fısıldamak, sarılmak, öpüşmek vs. için kullanılan alandır. beyin tarafından daha evvelden tanımlanmamış kişi veya nesnelerin bu alana aniden girmesi, yine beyin tarafından tehdit olarak algılanır. beyin, vücudu savunma moduna geçirir. terminatör filmindeki androidin bilgisayar mantalitesi benzeri bir hede işte.

kişisel alan: bu alan sizden yaklaşık 45 cm ötede başlar ve 1.2 metreye kadar uzanır. yakın arkadaşlar ve sağlam kişisel bağlantılarınız olan insanlarla ilişkileriniz için ayrılmış olan alandır.

sosyal alan: bu alan sizden yaklaşık bir metre ötede başlar ve 3.6 metreye kadar uzanır. bu, yeni tanışıklıklar, günlük arkadaşlıklar ve yüksek bir rahatlık seviyesine sahip olmadığınız diğer herkesi için ayrılmış olan alandır.

kamu alanı: bu son alan, 3,6 metre kadar ötede başlar ve 7,5 metreye veya ötesine kadar uzanır, kamu içindeki iletişim alanıdır; parkta veya alışveriş merkezinde yürürken ya da bir dinleyiciye konuşurken insanlar aranızda bulunan mesafedir.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      2. Dünya savaşında Almanya'daki bir Türk Diplomat
önceki bilgi:       Dünya Işık Kirliliği Haritası
 
 
Bu sayfaya 211  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog