ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > İcadı, ölümüne neden olan 5 kişiİcadı, ölümüne neden olan 5 kişi


1 - thomas andrews
andrews'i hepimiz tanıyoruz. "asla batmaz” denilen "titanik” gemisini yapan inşaat mühendisi. malum, ürettiği gemi, onun hayatına son verdi. çünkü batmaz denilen titanik battı. titanic’in buz dağına çarptığı 14 nisan 1912 akşamı, akşam yemeğinden sonra kabinine (a-36) döndü. andrews, odasında çalışırken çarpışmayı zar zor fark edebildi. kaptan smith’den durum raporu isteyinceye kadar faciadan habersizdi. kaptanla beraber su baskınına uğramış ve hızla su almakta olan odalara gittiler, baktılar. andrews, çarpışma bölümlerini inceledikten sonra kaptan’a geminin 2 saatten daha fazla su üzerinde kalacağını zannetmediğini söyledi. (haklı çıkmıştır) transatlantiğin son saatlerinde geminin güvertesinde geziyor, yolculara bir yandan cesaret verirken, bir yandan da cankurtaran yeleklerini giymelerini istiyordu. son olarak birinci sınıf yolcuların sigara odasında, üzerinde cankurtaran yeleği olmadan, hareketsiz, boşluğa bakarken görüldü.

2 - valerian abakovsky
abakovsky de andrews gibi bir icatta bulundu. uçak motoru ve pervanesi ile çalışan bir hızlı tren üretti. adına da aerowagon dedi. test sürüşü için moskova'dan tula şehrine doğru yola çıktılar. 21 kişilerdi ve tula'ya vardıkları için çok mutlulardı.

ancak dönüşte mutluluklarını hissedemeyecekleri bir sonsuzluğa büründüler. çünkü yüksek hızla yoluna devam eden tren, kontrolden çıktı ve 6 kişi yaşamını yitirdi. onlardan biri de abakovsky idi. hem icat, hem de mucidi yeryüzünden aynı anda silindi.

3 – marie curie
curie, kimyasal alanda çalışıyordu. polonyum ve radyum elementlerini keşfetti.

ancak henüz keşif aşamasındaydı ve bu yüzden yavaş yavaş zehirlendiğini fark edemedi. keşfettiği elementler, curie'nin yaşamına son verdi.

4 – william bullock
bullock, çarklı matbaa makinesini icat etti. bakıldığında aslında tehlikeli bir icat değildi; ama bullock, kendi sinirine kurban olacaktı.

makineyi philadelphia public ledger gazetesi'ne sattı. ne olduysa kurulum sırasında oldu. dişlisine tam oturmayan bir kayış, bullock'u haddinden fazla sinirlendirdi ve bullock, kayışı tekmelemeye başladı. böylece kayışı dişlisine oturtacağını sanıyordu; ama onun yerine dişli bacağını tercih etti. çok geçmeden bacağı kangren oldu. ampute edilmek için girdiği ameliyatta masada kaldı.

5 - franz reichelt
reichelt, bir terziydi ve bir süredir paraşüt icat etmek için çalışıyordu. hatta sırf bu merakı yüzünden "uçan terzi” olarak tanınıyordu.

sonunda bir paraşüt dikmeyi başardı reichelt. üstelik test sürüşünden de emindi, icadı tutacaktı. icadını eyfel kulesi'nden atlayarak test etmeyi tercih etti. bu uçuş, onu sonsuz bir huzura kavuşturdu

kategori: pano
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Enteresan bilgiler
önceki bilgi:       Bilinçaltı haritası çıkarmak
 
 
Bu sayfaya 283  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog