ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > machievelli'in prens kitabındaki halka öğütlermachievelli'in prens kitabındaki halka öğütler


machievelli'in prens kitabını halkı uyarmak için yazdığı söylenir. kitabın hükümdarlık yönetimi hakkında bir kara mizah, bir uyarı olduğunu düşünülür.

aslında, günümüzün yönetilme biçimine ne kadar benzediğini sadece ben mi farkettim?

1- prens dindar olmasa da daima dindar görünmelidir. “hükümdar bağışlayıcı, imanlı, insancıl ve dindar görünmelidir. sadece böyle görünmesi iyidir, böyle olması iyi değildir.

2- prens verdiği sözü tutmalıdır. ancak şartlar değiştiyse tutmayabilir.

3- prens gücünü asillere değil halka dayandırmalıdır. çünkü asiller hükümdar için tehdit olabilirler. üstünler hükümdara karşı harekete geçebilir fakat halk hükümdarı sadece terk edebilir.

4- zaman zaman halkı aldatmak gerekebilir. ne zaman erdeme aykırı bir iş yapacaksanız sanki o işin sizinle ilgisi yokmuş gibi davranın. nasıl olsa hile yapmak zorunda kalacaksınız. onun için hile yapmadığınız görüntüsünü yaratmak için elinizden geleni yapın. sizin gerçekte be yaptığınızı halk bilemez. bunu sır gibi saklayın.

5- hükümdar aslan ve tilki gibi olmalıdır. aslan kendini tuzaklardan koruyamaz tilki ise kurtlardan. öyleyse tuzakları fark etmek için tilki, kurtları korkutmak içinse aslan.

6- prens yönetimindeki kişilere sözünü geçirebilmelidir. mümkünse hem sevilen hem de korkulan bir prens olmak iyidir. korkulmak daha önemlidir. insanoğlu korktuğuna sevdiğinden daha çok ve daha iyi hizmet eder.

7- insanlar küçük darbelerin intikamını almayı düşünür ama büyük darbeler karşısında sinerler. düşmanı tepki veremeyecek duruma getirmek gerekir.

8- machievelli’ye göre prens yok edemediği tehlikeli ve güçlü rakiplerini korumaya çalışır gözükmeli, yerinde ve zamanında bükemediği bileği öpmelidir.

9- bazen devlet yönetiminde birden fazla kişinin göz diktiği bir makam olur. prens muhtemel adaylardan hangisinin daha tehlikeli olabileceğini tespit edebilmelidir.

10- bu yöntemler mutlak biçimde zaruri olduğunda kullanılmalıdır.

https://sirazduvari.com/makyavelizm-on-makyavelist-davranis/
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Sakız çiğneyen insanların rahatlaması
önceki bilgi:       Fransız kimyacı Lavoisier'in idamı
 
 
Bu sayfaya 440  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog