ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Makyavelizm prensipleriMakyavelizm prensipleri


1- her zayıflığınız size karşı kullanılabilir ve çatışmada mutlaka kullanılacaktır. zayıf yönlerinizi bilinir hale getirerek silahlandırın, onları açık görünürlük imajı ile saklayın. zayıf yönlerinizi bir zırh gibi giyin, onlarla gösteriş yapın ve rakiplerinize sizi aksatacak bir mühimmat kullanımından mahrum bırakın.

2- zayıflığınız tahmin edilirse inkar edin. zayıflığınız biliniyorsa güce dönüştürün. zayıflığınız açıkça gözlemleniyorsa yok edin. zayıflığınızdan kar elde etmek için kurban mentalitesini kullanın.

3- ancak saygıdeğer kişilerin gerekçeleri* olabilir. sevilmeyen birisinin gerekçeleri mazeret olarak görülür, suçlu olduğu önceden kabul edilir.

4- size saldıranlara karşı savunma yapmayın, onlara saldırın. bahane uydurmak makyavel düşünceye göre bir safsatadır. bahane bulmayın, kendinize garanti verin.

5- insanlar hisse senedi gibidir. mülkler edinin, borca düşmekten kaçının, piyasa söylentilerini önemsemeyin. bir konu hakkında mümkün olduğunca içeriden bilgi edinmeye çalışın.

6- parazit ve şansız insanlar arasındaki tek fark şansız olanın sizi yanlışlıkla mahvedecek olmasıdır. her ikisinden de uzak durun.

7- saldırılar niyeti açığa çıkarır, savunmalar öncelikleri. önemsiz şeyleri savunmazsınız. bir çıkarınız olmadığı sürece dostlarınıza saldıramazsınız, bu kavram her olaya uyarlanabilir.

8- düşmanı alt etmenin zafer sayılmadığı tek savaş cinsiyetlerin savaşıdır. bir erkek bu çekişmeden kaçınmalı ama kadınını sürekli kontrolü altında tutmalıdır. bu iki tarafın zafere ulaşmasının tek yoludur.

9- her şey bir savaştır, farklı kılıflarda. aşk, iş hayatı, politika... çatışan çıkarların olduğu her yer bir savaş alanıdır ve savaş alanının olduğu her yerde savaş vardır.

10- işler darmadağın olduğu zaman, topyekün savaşa hazır olun.

11- kralı taht odasında tehdit etmeyin. bunu yalnızca karşılıklı küçümseme konusunda kendinizden emin olduğunuz kişiler arasında yapın. majestelerini gücendirmek* tehlikelidir. burada ''kral'' sosyal, politik, ekonomik.. olarak bel bağladığınız kişilerdir.

12- her türlü şevhet düzenbazlığa gebedir. arzu sadece bir süreliğine güzeldir.

13- makyavelizm bir güç kullanma sanatıdır. bu gücün nasıl kullanıldığı gücü kullananın ahlak seviyesine bağlıdır. stratejiyi ayıplamayın, onu uygulayanın ruhunu ayıplayın.

14- makyavelizm kişinin ahlakını belirlemez, ahlak kişinin makyavelistliğini belirler. makyavelist olmak için fazlasıyla ahlaklı olduğunu düşünen birisi, aptal olduğu kadar ahlaklı değildir.

15- insanlar sizden hoşlanmadıklarında, soruları birer saldırıdır. bazen bu saldırılar endişelerle gizlenir, diğer zamanlarda barizdir. size bir soru sorulduğunda, sorunun meşruluğunu ölçün. samimiyetsiz sorulara illa karşılık verilecekse samimiyetsiz cevaplar verilmelidir.

16- sizi sorulara boğan kişilere güvenmeyin. belki çok meraklıdırlar fakat zırhınızda delik arıyor olma ihtimalleri daha yüksektir. merakla sorgu arasındaki çizgi incedir.

17- mevkinizi yükseltmek veya meydan okumayı görmezden gelmek özür dilemekten iyidir.

18- sizi görmezden geleni görmezden gelin. bu en sessiz yıpratma savaşıdır. sessizlik zirvedeyken ilk konuşan savaşı kaybeder. kim ilk konuşursa karşı tarafa daha çok ihtiyacı var demektir, ne türlü geriye dönük gerçeği gizlemek için makul reddedilebilirlik havası yaratsalar bile.

19- bir cevabın olmadığı cevap; görmezden gelmektir. cevap vermemek bir nötr yanıttır. birçok tarafsız yanıt, altında yatan bir olumsuzluğa işaret eder. genellikle sizi seven insanlar sizi görmezden gelmekte zorlanırlar.

20- zorbalığın başarısız olduğu yerde cazibe başarılı olur. cazibenin başarısız olduğu yerde zorbalık başarılı olur.

21- insanlar bir şeylerin yanına kar kalmasının cazibesine hayranlık duyarlar, kuralların dışında hareket etmek insanları heyecanlandırır. bir şey kişinin yanına kar kaldığı zaman kendisini iyi hisseder.

22- bir psikopatla baş etmenin yolu, duygusal açıdan kıt oldukları için yaptıkları muamelenin koşulsallığı karşısında tam farkındalığa sahip olmaktır.

23- bir psikopatın sizden ne istediğini bilmemeniz sürekli patlamaya hazır bir flaş bombasını kullanmakla eşdeğerdir. ne istediğini anlayamıyorsanız, ilişiğinizi kesin.

24- alımlı olmak mutluluk veya başarıya işaret eder, erdeme değil. insanların bu ayrımı yapamaması eğlencelidir, onlar cazibeyle erdemi aynı kefeye koyarlar. sağduyulu olmak gerekirse; ne kadar cazibe o kadar tehlike.

25- fark etseniz de fark etmeseniz de güçlü insanlar her zaman test eder ve ölçüp biçerler. sadece sürekli olarak testlerini geçen insanlara az bir miktarda saygı gösterirler. şans eseri elde ettiğiniz başarı onların saygısını kazanmanız anlamına gelmez, bu sadece size karşı küçük bir ilgi olarak geri döner.

26- gerçek kurbanlar sessizlik içinde acı çekenlerdir. sahtekarlar para ve statü kazanmak için kurban rolünü oynarlar. sesi çok çıkan kurbanlara dikkat edin çünkü her zaman rol keserler.

27- insanlar kendilerine ihanet edilmesini sevmezler fakat hemen hemen hepsi işine gelince ihanet eder. insanların diğer insanlardan beklediği ahlak standartı kendilerinden beklediklerinden daha yüksektir. en soğukkanlı psikopat en derin altruizmi ve en içten sadakati talep eder.

28- yorum her zaman yorumlayanın kitabına uygun olarak çarptırılmıştır. yorumlamanın akışını kontrol edenler hükmeder.

29- sıradan bir kadına hükümetinize güvendiğiniz kadar güvenin. arası sıra iyi bir aday vardır, çoğu zaman oy vermeye bile değmez.

30- güçlü kişilikler zayıflardan nefret eder ve güçlülere güvenmezler. kendini kral addeden bir adam nadiren odayı başkası ile paylaşmak ister.

31- asla sözel becerileriniz üzerinde çalışmaktan kaçınmayın. kelime dağarcığı ve anlama kapasitesi üzerinde uzmanlaşın. birçok insanla önemli olmayan konulardan müzakere edin. kuvvetli ifade yeteneği bir dolaylı güçtür.

32- aptallıkta pek çok özgürlük vardır, aptalı oynamak çoğu zaman karlıdır.

33- gereksiz ayrıntılarla çok fazla oyalanmak paranoyaya yol açabilir. şüpheci bir grup içinde mümkün olduğunca az algısal görünün.

34- kurallara değerine göre fiyat biçin. sırf bir kuralı çiğnemiş olmak için aykırı davranmayın. bazı kurallar kuralı koyanı korur, bazıları ise kurala uyanları. aradaki farkı ayırt edin.

35- hepimiz belirli oyunların oyuncularıyız. herkes bir oyuncu veyahut oyunun kendisidir. ya oyunu oynarsın ya da oyun seninle oynar.

36- oyunu* oynamamazlık edemezsiniz. oyunu reddederek kazanamazsınız, oyundan tek kaçış ölümdür ve ölene kadar iyi yaşamak için oyunu iyi oynayın.

37- işgalcilere dikkat edin, bunlar davet edilmese bile her yerde bulunarak sosyal ilişkileri sabote eden kişilerdir. bu kişiler grup içindeki yükselme arzusundan dolayı henüz statüsü düşük iken size gülümser ve elini uzatır. sizden daha üst bir pozisyona geldiği anda sizi unuturlar, niyetleri samimi değildir ve siz sadece yükselmesi için bir basamak görevi görürsünüz.

38- işgalciler arkadaşlık vasıtasıyla sizin popülaritenizi hedef alırlar.

39- işgalciler kendilerini hoşnutsuzluk ve ustaca zamanlanmış, tek tük hoşnutsuzluklar yoluyla belli ederler. işgalci olmayın, bir işgalciyi alt etmenin en iyi yolu onlarla iyi arkadaş olmaktır, onları topluluk içinde kendi üstünlüğünüze yarar sağlamak için kızdırmayın.

40- algısı yüksek olan kişilere karşı cazibe agresif manipülasyonları kolaylaştırır. algısı yüksek kişiler baştan çıkarılmayı severler, baştan çıkarılmanın farkında olsalar bile.

41- her zaman çıkarlara hitap edin, merhamete değil.

42- gereğinden fazla idrak kabiliyeti tehdit edicidir, hatta korkutucu. insanlar idrak kabiliyetinizin yüksek olduğunu fark ettiklerinde size güvenmezler, kötü bir niyetiniz olmadığını belli ettiğinizde bile. insanlar onları yok edebilecek potansiyele sahip olduğunuzu bilirlerse sizi karantinaya alırlar.

43- insanların endişeleri nadiren samimidir ve daha çok daha büyük istekleri kabul ettirme* amacına yöneliktir.

44- söylediğiniz her şey çarptırılabilir ve kötü gösterilebilir. kalpler ve beyinler böyle ele geçirilir, politikacıların ve medyanın hayatı bundan ibarettir.

45- iyi bir makyavelseniz kadınların sizden faydalanması ve sömürmesi pek mümkün olmayacaktır binaenaleyh sevmesi de zor olacaktır.

46- narsistler sevgi ile nefret arasında ayrım gözetmezler, onlar için önemli olan ilgi ile ihmal arasındaki ayrımdır.

47- özel hayatın gizliliğinin gizemi insanları deliye çevirir, saklayacak bir şey olmasa bile. insanların özel hayatlarını ifşa etmede duydukları isteksizlik kuşku uyandırır. bir sırrın güvenliğini garantiye almak istiyorsak sırrın varoluşunu da bir sır olarak saklamalıyız. insanlar bir sırrın varlığını sezdikleri anda o sırrı ortaya çıkarmak için ellerinden geleni ardına koymazlar.

48- bir mülakat ile soruşturma arasındaki fark sadece bir algı meselesinden ibaretttir. bütün mülakatlar aslında bir shit testtirler.

49- sorguya çekildiğiniz fakat fark edemediğiniz zamanlarda, en kırılgan olduğunuz noktaları bulmak için konuşulan konular hızlıca değiştirilir.

50- insanlar hakkında her zaman dolaylı yoldan daha fazla bilgi toplarsınız. direkt iletişim paranoya ve zihinsel savunmayı ortaya çıkarır. eğer birisini gerçekten tanımak istiyorsanız onun hakkında dışarıdan bilgi toplayın.

51- istenmemiş olan tavsiyeler nadiren takdir edilir. istemeyen kimseye tavsiyede bulunmayın, isteyen herkese de. sadece tavsiye vermeye değer gördüğünüz insanlara yardım edin. değerli görmediğiniz kişiye karşı vereceğiniz basit bir ''bilmiyorum'' bütün sorumluluğunuzu sorunsuzca ortadan kaldırır.

52- insanlara tavsiyede bulunduğunuzda kişiliğinizle ilgili bilgiler de paylaşırsınız. verilen tavsiyeler kim olduğunuzu yansıtır. ''ne'' olduğunu değil ''nasıl'' ve ''neden'' olduğunu ortaya çıkarır.

53- eğer birisine fikirlerinizi empoze etmek, uygulatmak istiyorsanız fikirlerin kaynağının siz değil onun olduğuna inandırırsanız daha başarılı olursunuz. düşünceyi kafalarına yerleştirin, düşünceyi onaylayın, belli aralıklarla tekrarlayın ve sonunda düşüncenin kendi ürünü olduğuna inanacaklardır.

54- insanların güvenini kazanmanın en hızlı yolu onlara yardım etmektir.

55- hayvan sevgisi ve dindarlık gibi özellikler insanlarda doğruluk. dürüstlük izlenimi uyandırır. hasta ruhlu kişiler bu görüntülerin altında gizlenirler.

56- insanlar kandırılmaktan nefret etmez, kandırıldığının farkına varmaktan nefret ederler. hesap sorulamayacağı, araştırılmayacağı yalanlar söyle. bir amaç olmaksızın söylenen yalanlar histriyonik aptalların işidir.

57- güzel bir dış görünüm genellikle kötü niyetleri gizler.

58- arkadaşlarınıza karşı bağışlayıcı, yabancılara karşı kibar, düşmanlarınıza karşı acımasız olun. kimin kim olduğunu bilin.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      word'te satır arası boşlukları azaltma
önceki bilgi:       Yanlışlıkla 30 bin kişinin ölümüne neden olmak
 
 
Bu sayfaya 466  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog