ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > osmanlının izlanda seferiosmanlının izlanda seferi
izlanda seferi (izlandaca: tyrkjaráni), küçük murat reis komutasındaki, cezayir-türk korsanları tarafından, 1627 yılında atlas okyanusu'ndaki izlanda adasına yapılan denizaşırı harekâttır.

murat reis, 12'si kadırga 15 parçadan oluşan donanması ile izlanda'ya giderken ilk önce manş denizi'nden geçti, sonra kuzey denizi boyunca danimarka ve norveç kıyılarını topa tutarak, 20 haziran 1627 tarihinde izlanda sahillerine ulaştı. ülkenin austurland denilen doğu bölgesi ile izlanda kıyılarına çok yakın konumda bulunan vestmannaeyjar adası cezayir-türk korsanlar tarafından yağmalandı. türkler, 16 temmuz tarihine kadar 26 gün boyunca izlanda'yı işgal altında tuttular. izlanda nüfusunun 40 bin kişinin altında olduğu bu dönemde yakalanan tüm genç ve sağlıklı kişiler esir edildi. sefer sonunda, 400 köle ve birçok ganimet ile birlikte 27 günlük bir yolculuktan sonra 12 ağustos'ta cezayir'e ulaştılar.

izlanda'ya sefere çıkan türk korsanlardan biri de ali biçin reis'dir. o da bu seferi neticesinde izlanda'dan 800 köle getirmiştir.

grindavik, austfiroir ve vestmannaeyjar şehirlerinde gerçekleşen adam kaçırmalar nedeniyle 1627 yılında izlanda’ya ayak basan türk vatandaşlarının öldürülmesi serbest bırakıldı.
ancak bu yasa nedeniyle hiçbir türk vatandaşı öldürülmedi. hatta bu yasa daha sonraki yıllarda unutuldu. ta ki bir izlandalı’nın yeniden bu yasayı gündeme getirmesine kadar. türklerin öldürülmesine serbestlik tanıyan bu yasa 1970’lerde kaldırıldı. ancak izlanda’da bu üç şehirde hala türkler zaman zaman ‘tyrkjaranid’ yani ‘insan çalan türk’ olarak anılabiliyor.

https://tr.0wikipedia.org/wiki/%C4%B0zlanda_seferi
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Yanlışlıkla 30 bin kişinin ölümüne neden olmak
önceki bilgi:       Nazi Subayının infaz edilmesi
 
 
Bu sayfaya 425  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog