ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Günümüzde evlerin daha hızlı yanmasıGünümüzde evlerin daha hızlı yanması


yapılan araştırmalar göstermişki bundan 30 yıl önce evinizde bir yangın çıksa evden kaçmak için 17 dakika zamanınız varken, bugün evinizde bir yangın çıksa evden kaçmak için sadece 3-4 dakikanızın olduğu gerçeği ortaya çıkmış.

bunu kanıtlamak içinde birebir aynı ölçülerde iki oda inşa edip birinin içini 80'lerdeki malzemelerle diğerinin içini ise günümüzde kullanılan malzemelerle dekore etmişler. her iki oda da kanepeden başlayan bir yangın tetiklenmiş.

günümüz odasındaki yangın 3 dakika içerisinde hızını alıp tavana kadar ulaşmış. 80'lerdeki odadaki yangında ise alevin kanepenin tamamına yayılması bile bir kaç dakika sürerken, yangının yayılması 15 dakikayı bulmuş. odanın tamamen yanması ise 30 dakikaya yakın bir süre tutmuş.

nedenlerini burada uzun uzadıya yazmama gerek yok ama etrafımızdaki malzemelerin günümüzde daha yanıcı, kimyasal ve çoğunlukla petrol bazlı ürünlerden oluşması olarak özetleyebiliriz. bunlar zaten bildiğimiz şeyler ama sonuçlarının ne kadar ağar olabileceğini fark etmek için ne yazık ki bir çoğumuzunu bu olayları yaşaması gerekiyor.

http://www.today.com/home/newer-homes-furniture-burn-faster-giving-you-less-time-escape-t65826
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Biber acı mı tatlı mı tespit etme
önceki bilgi:       Avis ve Hertz
 
 
Bu sayfaya 404  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog