ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > HıdırellezHıdırellez


her yıl mayıs ayının 6. günü kutlanan hıdrellez'de , sabahın erken saatlerinde doğada var olan çiğ damlalarının alınarak, bu damlalardan yoğurt elde edimesi. ki 'hıdrellez yoğurdu' ya da 'çiğ yoğurdu' olarak isimlendirilmektedir. nazar değmemesi amacıyla üzerine çörek otu ekilir. elde edilen çiğ yoğurdu/hıdrellez yoğurdu herkese ikram edilmez, çoğunlukla akrabalara ikram edilir ya da dağıtılır. bilimsel olarak ise çiğ damlaları içerisinde sütün mayalanmasını sağlayacak bakterilerin var olmasından dolayı, çiğ damlalarından yoğurt elde etmek mümkündür.

sabahın erken saatlerinde, henüz gün ağarmadan otların üzerinde biriken çiğ taneleri bir tabağa toplanır. 1 kilo süte 3 yemek kaşığı çiğ suyu eklenerek çiğ yoğurdu elde edilir. bu yoğurt her mevsimde toplanan çiğ damlaları ile olmuyor maalesef ve bu durum yüzyıllardır tecrübe edilmiştir. yılda sadece hıdrelleze denk gelen üç gün boyunca mümkün olmaktadır. yörük inanışına göre ilk yoğurt, ağaç dallarında oluşan çiğ damlalarının bu mevsimde süte akmasıyla oluşmuştur.

ayrıca bu yoğurttan elde edilen hamur ekmek mayası olarak bir yıl boyunca bir sonraki hıdrelleze kadar kullanılabilmektedir.

tamamen türk kültürüne has bir yoğurt mayalama tekniğidir. tarihi çok eskilere gider ve orta asya’dan anadolu’ya taşındığı söylenir. günümüzde hala yörük kültürünün önemli bir parçasıdı
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Son 16 yılın dolar kurları
önceki bilgi:       sular yükselince, balıklar karıncaları yer
 
 
Bu sayfaya 274  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog