ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Ünülerin hayatlarındaki bilinmeyenlerÜnülerin hayatlarındaki bilinmeyenler


thomas edison
thomas edison, topsy adlı bir fili öldürdü. topsy, (onu taciz eden 1 adam olmak üzere) etrafındaki 3 adamı öldürmüştü. edison'da onun infazı için gönüllü oldu. edison'ın rakiplerinden biri olan george westinghouse'un geliştirdiği dalgalı elektrik akımı kullanarak hayvana işkence çektirdi. topsy siyanürle acısız bir şekilde uyutulabilirdi, ama edison ortaya bir "piyes" çıkarmak istedi.
hatta zavallı fil topsy'nin idamını görmek isteyenler buradan izleyebilir. ama tavsiye etmiyoruz, özellikle hayvanseverseniz veya bir vicdanınız varsa.

beethoven
beethoven bir çok kişinin "kahraman"ı olabilir, ama pekte iyi bir insan olduğu söylenemez. üvey kardeşiyle berbat bir ilişkisi vardı ve onu "gece kraliçesi" diye çağırırdı. hayatının 10 yılında kadının oğlu karl'ı ondan almaya çalışmakla uğraştı. sonunda karl'ın vesayeti kendine geçince kadının itibarını lekelemiş oldu ve çocuğa berbat ve istismarcı davrandı. karl, testislerinin etrafında bir çubukla gezerdi ve beethoven kızgın olduğu zaman çocuğu sopayla çekerdi. velayet için uğraştığı o 10 yıl boyunca neredeyse hiç beste yapmadı.

pablo picasso
picasso'nun karısına karşı korkunç davrandığı, bir çok metresinin olduğu, bir tanesinin kendini öldürdüğü, iki tanesinin duygusal travma sonucu akli dengesini yitirdiği söyleniyor.

mark walhberg
mark walhberg, 1988'te sebepsiz yere yapılan ırkçı saldırı sonucu sadece 45 gün hapiste yattı, üstelik saldırı sonucunda 2 kurbandan 1i'ni kör bırakmasına rağmen. başlangıçta cinayete teşebbüsten suçlandı. ancak sonuç kurbanların lehine olmadı.

henry ford
henry ford, hitler'e hayrandı ve o zamanlarda yeni moda olan hollywood sinema endüstrisi'nden nefret ediyordu, çünkü yahudiler tarafından yönetilip, propagandalarını yaptıklarına inanıyordu.

mahatma gandhi
gandhi, eğer ölecekse tanrının takdiri olacak diyerek doktorların karısına penisilin uygulamasını reddetti, bu da karısının ölümüne sebep oldu. ama kendi hayatını kurtarmak için kinin adlı ilacı kullanmaya başladı ve iyileşti.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      İnternete dair istatistikler
önceki bilgi:       TERMOFİL SAVAŞI (M.Ö. 480)
 
 
Bu sayfaya 303  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog