ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Canan Karatay kimdir?Canan Karatay kimdir?


kendisini ilk kitabını yazdığında ve o dönem televizyonlara çıkmaya başladığından beri takip ediyorum. sanırım 7-8 yıl olmuştur.
başlarda sinir olmuştum. sağlığım da yerinde olduğu için çok takılmadım. aradan zaman geçti (4 yıl önce) ve sağlıkla ilgili ciddi sorunlarım oluşmaya başladı. ben de araştırmaya okumaya başladım tabi.
bu süreçte başlarda canan hoca'yı ciddiye almadığım için klasik endokrinoloji uzmanı+diyetisyen eşliğinde bir yola çıktım. herkes tarafından kabul gören bir merkeze başvurdum. şeker yüklemeler şu bu vs. derken başta 5 kilo fazlam varken ve insülin direncim yokken, yaklaşık 6 ay içinde (o sözde bilimsel diyetisyen ve endokrinoloji uzmanı sayesinde) 15 kilo daha aldım. dahası insülin direncim oluştu ve trigliseritim tavan yaptı.
işte asıl serüven orada başladı başka başka doktor ve diyetisyenler, detokslar, akupunktur vs aklınıza ne gelirse denedim. denedikçe şiştim, şiştikçe denedim. maddi manevi öyle çok yoruldum ki ilaçlarım dahil hepsini herşeyi bıraktım daha doğrusu bırakmaya çalıştım. fakat bu süreç öyle bir süreçti ki gitgide başka sağlık sorunlarım çıkmaya başladı. erken menapoz teşhisi aldım, bel fıtığım oluştu, depresyon, kaygı bozukluğu…
sonra okumaya, araştırmaya başladım. hiç birşey yapmadan sağlıkla ilgili önüme ne çıkarsa izledim, okudum, araştırdım. bu sayede bir çok uzmanla bizzat tanıştım fikirlerini aldım.
en son kendimi hazır hissettiğim noktada karatay diyetine başladım. başladım ama harfiyen uygulayamadım. ona rağmen 3 ayda 13 kilo verdim. kan değerlerimde daha iyi çıkınca canan hocadan randevumu aldım. gittim bizzat muayene oldum. sonuç olarak bozulan sağlığıma neredeyse tamamen kavuştum diyebilirim.
ha bu arada o en başta gittiğim merkezdeki doktor da o dönem canan hocayı yerden yere vururken şimdi hemfikir oluverdi.
işin özeti bence şu; sağlık sorunu olup da ciddiyetle, kulağı ve aklını kullananların canan hoca tarafında olacaklarını düşünüyorum. bizzat yaşadım gördüm.
aldığı eski eğitime katı katıya bağlı olup da hocayı eleştiren doktorları da artık ciddiye almıyorum. çünkü bilim böyle birşey değildir, sürekli takip ve araştırma gerektirir. canan hoca uzun yıllar hem yurtiçi hem de yurtdışı deneyimi olan bir hekim. kongreler dışında ülke dışına çıkmaya cesaret edememiş, eksik ingilizcesiyle gelişmeleri takip edemeyen doktorların eleştirmesiyle, doktor olmayanların eleştirmesi arasında bir fark yok.
bir de başlıkta dikkatimi çeken, eleştiren kesimin çoğunun aslında konuya hakim olmadan sallaması. el insaf arkadaşlar hadi okumaya üşeniyorsunuz bari bir programını baştan sona izleyip öyle yazın buraya
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Diyabet'in Yaygınlaşması Grafiği
önceki bilgi:       Şeker Endüstrisinin Rüşveti
 
 
Bu sayfaya 399  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog