ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Trafik Sigortası Basamak HesaplamaTrafik Sigortası Basamak Hesaplama


Yürürlüğe giren yeni trafik sigortası genel şartları sonrasında, poliçe primlerinin belirlenmesinde önemli bir kriter haline gelen basamak tarifesini kolaylıkla hesaplayıp trafik sigortası poliçe priminizin ne kadar olacağı konusunda tahminler yürütebilirsiniz.

12 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe giren yeni uygulama ile trafik sigortası basamaklarının önemi çok daha fazla artacak.Trafik sigortası basamaklarına göre belirlenen tavan fiyatlara göre trafik sigortaınızı yaptırabilir, poliçenize indirimli ve Sigortam.net ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsiniz.

Trafik Sigortası İptali Uygulaması Kaldırıldı
Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve sürücülere poliçelerini iptal ettirerek, farklı bir şirketten poliçe yaptırmalarına ve prim iadesi almalarına olanak sağlayan mükerrer poliçe uygulaması ise yeni sistemle beraber terk edildi. Artık araç sahipleri mevcut trafik sigortası poliçelerini araç satışı vb. nedenler dışında iptal edemeyecek.

Türkiye Geneli Trafik Sigortası Tavan Fiyatları
Trafik Sigortası Basamakları

Basamak    Tavan Fiyat (TL)
1. Basamak    2.015 TL
2. Basamak    1.612 TL
3. Basamak    1.209 TL
4. Basamak    807 TL
5. Basamak    685 TL
6. Basamak    565 TL
7. Basamak    444 TL

İstanbul Tavan Fiyatlar
1. Basamak    2.137 TL
2. Basamak    1.710 TL
3. Basamak    1.282 TL
4. Basamak    855 TL
5. Basamak    727 TL
6. Basamak    599 TL
7. Basamak    470 TL

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?
Hasarsızlık indirimi kapsamında araç sahiplerine uygulunan basamak tarifesi ile, sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansına göre trafik sigortası priminde indirim veya zam uygulanır. Bu uygulama yapılırken, sürücünün gelecek poliçe döneminde ne kadar risk taşıdığı göz önünde bulundurularak, daha önceki dönemlerini hasarsızlıkla kapatanlara ödül, hasarla kapatan sürücülere ise bir ceza niteliği taşımaktadır.

İndirim Hakkı Nasıl Kazanılır?
Trafik sigortası hasarsızlık indirimi uygulamasında 7 basamak bulunmaktadır. İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücü için 4. basamak tarifesi uygulanmaktadır. Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde prim ücreti 5. basamakla değerlendirilerek %15, ikinci yılında hasarsızlık olması halinde 6. basamakla %30, üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde ise 7.basamakla %45 oranında indirim uygulanır.

Neden Daha Düşük Basamaklardayım?
İçeriğimizin başlarında da belirttiğimiz gibi, bu uygulamanın asıl amacı dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmek olduğu kadar, poliçe döneminde hasara neden olmuş, gelecek dönem için de yüksek risk taşıyan sürücüleri de bir anlamda cezalandırmaktır. Bu yönüyle sürücülerin daha dikkatli olmalarına ve trafik kurallarına uymalarına teşvik edici bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Trafik sigortası basamak uygulamasında poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde 3. basamakla %50, ikinci yılının hasarla kapatılması halinde 2. basamakla %100, üçüncü yılının da hasarlı kapatılması halinde ise 1. basamakla %150 oranında poliçe priminde artış uygulanmaktadır.


Basamak Sorgulama Nasıl Yapılır?
Zorunlu trafik sigortası basamak sorgulama tramer.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Buradan sigorta şirketleri arasından kendi şirketinizi seçtikten sonra, poliçe sicil numaranızı ve diğer bilgilerinizi doldurarak hangi basamakta olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Haluk Kırcının Darbe Zamanı Tutuklanması
önceki bilgi:       Trafik Sigortası için teklif alma sistesi (sigortacılar birliği)
 
 
Bu sayfaya 844  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog