ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Formaldehit Nedir?Formaldehit Nedir?


Pek çok yapı malzemesi ve ev eşyasında bulunan, insan sağlığı ve ekosistem için çok zararlı kimyasal bir madde . renksiz, keskin kokulu bir gazdır. insanları farklı şekillerde etkiler, bazı insanlar fazla bir rahatsızlık duymazken, bazılarının ise düşük düzeyde formaldehitten bile ciddi şekilde etkilenebilir.

bu gazın bulunmadığı bir ev düşünülemez. sigara dumanından,borusuz katalitik ve gazyağı yakan sobalara, boyalardan tutkal ve kaplama ürünlerine, yapıştırıcı ve boya soyuculara kadar sayısız malzemede formaldehit tek başına ya da diğer kimyasal maddelerle birlikte bulunur. hatta, uzun süreli ütü kalitesi sağlamak için bazı giysi ve kumaşlarda bile formaldehit bulunuyor.

evlerimizdeki en önemli formaldehit kaynağı, yapıştırıcı olarak "ure formaldehit" içeren sıkıştırılmış tahtadan yapılan yer döşemeleri, dolap, dolap rafları, duvar kaplamaları, mobilyalar, oda spreyleri, kumaş dokumalar, ev temizliğinde kullanılan çeşitli sıvılar, döşeme cilaları, duvar kağıtları, halı ve boyalardır.
mobilyaların havaya formaldehit yaymaları eşyanın eskiliğine, evin ısı ve nemine göre değişir. ısı ve nem ne kadar yüksek ve eşya ne kadar yeni ise, formaldehit yayımının o kadar fazladır.

formaldehitten daha az zarar görmek için öncelikle formaldehitsiz ürünler tercih edilmesi gerekir. air-condition ve nem giderici aletler kullanılarak evin ısı ve neminin düşük tutulması gerekir. evler çok iyi havalandırılmalıdır. uzun süre ütülü kalmalarını sağlamak için formaldehit eklenmiş elbiseler kullanmadan önce yıkanmalıdır.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Environmental İllness Video
önceki bilgi:       MCS Hastasının Kokulardan kurtulmak için denediği yöntemler
 
 
Bu sayfaya 356  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog