ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Hayvanlarla ilgili gereksiz bilgilerHayvanlarla ilgili gereksiz bilgiler


-kaptanlar gemileri hareket halindeyken bir yunus gördüklerinde yavaşlar. çünkü yaygın inanışa göre çok duygusal olan bir yunus gemiyle girdiği yarışı kaybederse intihar edebilir.

-ala karga banyo yapacak su bulamadığında bir karınca yuvasının üzerine oturur. karıncaların davetsiz misafirlerim üzerine salgıladıkları asit, ala karganın tüylerini temizler ve tüyleri arasında gezen parazitleri öldürür.

-kuşların tüyleri elektriği geçirmediği için, yıldırım çarpması riski taşımazlar.

-fillerin öldükten sonra da dört ayakları üzerinde kalabilirler.

-uzaya ilk gönderilen hayvan bir maymundur. roket onu uzaya bıraktıktan sonra bir dakika boyunca el sallamıştır.

-genel kanının aksine zebralar siyah ve beyaz çizgilere sahip değildirler. aslında beyaz derilerinin üzerinde siyah çizgiler yer alır.

-aslanlar ormanlarda değil açık, otlak arazilerde yaşarlar.

-bir kartal yavrusu bir geyiği öldürüp onunla beraber uçabilir.

-köpekbalıkları ömürleri boyunca yüzmek zorundadırlar, çünkü dururlarsa batarlar.

-bir akrep tarafından sokulma ihtimaliniz 2 milyonda 1'dir.

-hızından dolayı birçok çizgi filme konu olmuş roadrunner saate 34 km hızla koşabilirken, devekuşu saatte 70 km
hıza ulaşabilir.

-yunuslar insanlar gibi otomatikman nefes almazlar ve uyumazlar. eğer bilinçlerini kaybederlerse denizin dibine batar ve nefes almayı beceremeyecekleri için boğulurlar.

-filler asla unutmaz.

-penguenler bir yürümeye başlarken, bir de durmak için enerji harcarlar. bu yüzden kilometrelerce yorulmadan yürüyebilirler.

-bir köpeğin burnu o kadar hassastır ki, bir kova dolusu su ile, içinde bir çay kaşığı tuz karıştırılmış bir kova dolusu suyun kokusunu ayırt edebilir.

-sivrisineklerin yaydıkları hastalıktan ölen insanların sayısı şimdiye kadar yapılmış tüm savaşlarda ölen insanların sayısından daha fazladır.

-yunuslar uyurken daireler çizer, dairenin dışına bakan gözleri avcıları gözlemek için açık durmaktadır. belli bir süre sonra yan dönüp aksi yöne daireler çizmeye devam eder ve diğer gözlerini açarlar.

-kaz ve bazı diğer kuşlar sürü halindeyken "v" biçiminde uçarlar. lider kuşun oluşturduğu pervane, arkadaki kuşa bir itme gücü verir. böylece lider hariç her kuş, öndekinden yardım alarak uçarken daha az yorulur.

-yarım kilo bal elde etmek için 37 bin arının 37 bin kere çiçeklerden öz toplaması gerekmektedir. arıların böyle bir uğraş için kat ettikleri toplam mesafe yaklaşık 80 bin kilometredir.

-bir mavi balinanın dilinin ağırlığı, bir filin ağırlığı kadardır.

-kırkayak türünün aslında 20 ile 6000 arasında değişen ayak sayısı vardır. bu türe sadece türkler "kırkayak" der. fransızlar ise "binayak" der.

-salyangozların uykuları 12 yılı bulabilir.

-tavuk yumurtanın kabuğunu, besinlerden aldığı kalsiyum ile oluşturur. eğer tavuk yeterince kalsiyum alamamışsa bu eksiği kendi kemiklerinden karşılar. bir tavuk, yumurtaları için gerekli kalsiyumu sağlayabilmek için bir günde tüm kemiklerinin %10'unu kullanabilir.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      dünyanın evrendeki açık adresi
önceki bilgi:       Avrupanın 20 farklı özelliğe göre sınıflandırılması
 
 
Bu sayfaya 367  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog