ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Dominos Pizzanın yaygınlaşma sebebiDominos Pizzanın yaygınlaşma sebebi


malumunuz domino's pizza son yıllarda pizzalarının lezzetinden çok "30 dakikada teslim garantisi" sloganına uygun hareket etmediği için sözlük yazarlarının rezalet diye tabir ettiği olaylarla gündemimizde. peki ama bu "30 dakikada teslim garantisi" vaadi nasıl ortaya çıktı ve bu sloganının firmanın gelişimine katkıları nasıl oldu? dahası dominos pizza yemek kültürü içinde bir kırılma yaratarak amerika’nın telefon defterlerine (şu sarı sayfalar tadındaki kocaman kitap) pizzacılar diye bir başlığı nasıl açtırabildi?

bakın bu ilginç bir durum. bugün o rehberde canınız hamburger istese restoranlar kısmına bir göz atmanız gerekmektedir. ama eğer pizza istiyorsanız, rehberin pizzacılar için ayırdığı bir bölüm bulunmaktadır. peki ama bir yiyecek türü nasıl bu kadar öne çıkmayı başardı? cevap dominos’ta ve onun 30 dakikada teslim vaadinde gizli. şimdi bu vaade ve etkilerine kısaca göz atmak için zaman makinamız delorean'i 1960 yılına ayarlayalım ve zamanda kısa bir yolculuğa çıkalım.

thomas monaghan henüz öğrencilik yıllarında 900 dolar karşılığında küçük bir pizza dükkanı olan dominick's adlı yeri satın alır. elbette dükkan ismini oranın asıl sahibi domino sugar'dan almaktaydı ve bu adam dükkanının kaybetmenin de acısıyla kendi isminin kullanılmasına itiraz etti. fakat daha o zamandan bir pazarlama dehası olacağı belli olan genç girişimci thomas monaghan, bu ismin civarda iyi bir reputasyonu olduğunu bildiğinden orjinal ismi çağrıştıracak bir başka isimle pizzacılık serüvenine başlamış oldu, dominos!

yıllar birbirini izlerken ve yeni şubeler açılırken, thomas monaghan’ın aklına dahiyane bir fikir geldi. insanlar neden pizza yiyordu-çünkü acıktıkları için. ve şu çok açık ki, modernleşen dünyada beklemeye tahammül yoktu. o zaman odaklanması gereken şeyin lezzet değil, sürat olduğunu anladı ve yazıya konu olan "30 dakikada teslim" sloganını ortaya attı. peki ama bu slogan yeterli miydi? yani insanlar için 30 dakikada pizzalarının dumanı üstünde ellerine varacaklarını bilmek yeterli heyecanı sunuyor muydu? işte tam da bunun üzerine karşı koyulamaz o teklifi yaptı; "30 dakikada gelmezse, pizzanız ücretsiz".

thomas monaghan'ın geçmişte verdiği bir röportajda şöyle demişti; " 30 dakikada gelmezse bedava kampanyası büyümemizdeki kilit öğelerden biridir".

kısaca dominosun pizzalarının lezzetinden ödün vererek insanlara heyecan duymalarını, rekabet içine girmelerini ve sonunu beklemelerini sağlayan bu motto, firmanın global olarak 10.000 civarında şubeye ulaşmasını ve endüstriyel + pazarlamaya dönük bir kırılmanın yaşanmasını sağlamıştır. tüm numara tekliftedir. iyi bir fare kapanı yaparsanız ve bunu iyi sunarsanız dünya ayağınıza gelir.

bu arada amerika’da 1993 yılında dominos kuryelerinden biri, bir yaya çarparak öldürdüğü için açılan davada, bu sloganın amerika içinde kullanımı yasaklanmıştır.

üşenmeden yazdığım bu bilgileri bir sonraki geç gelen siparişinizde şubeyi arayıp vardiya amirini fırçalarken kullanabilir, thomas monaghan’ın kemikleri sızlıyordur diyerek bedava pizza yanında sufle falan da alabilirsiniz.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      11. Boyut TEDxTalks
önceki bilgi:       Hamilelikte savunma mekanizması olarak iğrenme
 
 
Bu sayfaya 369  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog