ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > 90 dakikalık uykuların belleği güçlendirmesi90 dakikalık uykuların belleği güçlendirmesi


uykuyla kafayı bozmuş biri olarak, sonrasında ;
'90 dakikalık "şekerleme"lerin uzun süreli belleği güçlendirdiğini ortaya konmuş.
içeriği uzun yıllarca hafızada saklı kalan bilgiler uzun süreli belleğimizde depolanıyor. belleğimizin bu bölümü iki kısma ayrılıyor: dün neler yapmış olduğumuzu, birkaç saat önce okumuş olduğumuz bir kitaptan aklımızda nelerin kalmış olduğunu vs... depolayan "ne" belleği ve hâlihazırda bildiğimiz bir yabancı dilin nasıl okunduğunu, nasıl araba kullanıldığını, basketbol oynandığını vs... depolayan "nasıl" belleği.

yapılan bir araştırmada katılımcılar iki gruba ayrılmışlar. tüm katılımcılara, parmaklarını kullanarak gerçekleştirebilecekleri bir tür hareketler dizisi öğretilmiş. bu diziyi tamamlarlarken araştırmacılar, katılımcıların "nasıl" belleğini değerlendirmişler. değerlendirme sırasında her bir katılımcının diziyi ne kadar sürede ve ne derece doğru şekilde tamamladığı göze alınmış. deney grubu dizi öğretildikten sonra bir buçuk saat uyurken, kontrol grubu bu "şekerleme"den mahrum bırakılmış.

akşama doğru, katılımcılardan parmak hareketleri içeren bu diziyi tekrarlamaları istendiğinde, gün içinde kısa süreli de olsa uykuya dalan grubun akşam performansının öğleden sonraki performansına göre çok daha başarılı olduğu gözlemlenmiş. uykuya dalmayan grubun performansındaysa değişim olmamış.

araştırmacılar, bu araştırmayla 90 dakikalık uykunun bile "nasıl" belleğini unutmaya karşı koruduğunu ortaya koymuşlar. gece uykusunda geçen 6-8 saatlik zaman dilimine göre çok daha kısa olan 90 dakika dahi belleği güçlendirmede etkili olabilmiş.'

yani;unutmak istemediğiniz herhangi bir konuyu öğrendikten sonra ,90 dakikalık bir uykuya dalmamız tavsiye ediliyor. ezberleyip ezberleyip uyusak çok başarılı olucaz o zaman :p renkli rüyalar efenim.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      kediler, insanlardaki kötü enerjiyi alması
önceki bilgi:       Cebeli Tarık Ülkesi
 
 
Bu sayfaya 376  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog