ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > İngilterenin kurmak istediği İstanbul merkezli koloniİngilterenin kurmak istediği İstanbul merkezli koloni


Gelibolu çıkarması'na katılan askerlere dağıtılan mendillerde yer alan bayrak çiziminin üzerinde bir kurdele üzerinde "hilal ve yıldızın tutulması" yazıyor. ingiliz ayakları altında ezilen türk imajı çizer.
hilal ve yıldız britanya bayrağı tarafından tutulmuş halde gösterilir. bu, ingilizlerin biz türklere diz çöktürdüğü ve türkleri, ingilizlerin kölesi, mandası adını siz koyun her ne ise ona çevirdiğini simgeler.
ingilizler, ne yunanları ne de rusları istanbul'a sokma taraftarıydı. iki tarafa da istanbul'u vaat etseler de aslında kendileri için istiyorlardı. nitekim balkanlardan bir kara ordusu kurmadan denizden bu sebeple gelmişlerdir boğazlara.
çanakkale savaşı ile istanbul'u ele geçirmeyi hedefleyen birleşik krallık, hong kong gibi sömürge bir devlet kurmayı planlıyordu istanbul'da. malum boğazlar, deniz avantajı nüfus gücü gibi sebeplerle. çanakkale'yi geçemeyen ingilizler bu emellerine sevr ile ulaşmaya çok yaklaşırlar. 1915'te, bütün dünyayı yığdıkları ordularına rağmen geçemedikleri çanakkale'den, osmanlı'nın yenilmesi ve ordunun terhisi sonrası tek mermi atılmadan geçerler.
mehmet vahdettin de kendisiyle aynı adı taşıyan dedesi fatih sultan mehmet'in fethettiği istanbul'un ahahtarını ingilizlere selam çakarak verir.

bütün ülke ümidini kaybetmişken bir paşa samsun'a çıktı ve ilk defa biz türkleri başka bir ülke hamiliği altına sokacak olan bu durumu kabul etmedi ve yırttı attı. eğer kurtuluş savaşı olmasaydı, ulu önder mustafa kemal atatürk bu mücadeleyi başlatmasaydı ülkemiz bu denli acı içerisinde parçalanacaktı.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Proje Ödevi Almak İsteyenelerin Yapabileceği projeler
önceki bilgi:       Kaç Okul, Kaç Öğrenci Var
 
 
Bu sayfaya 409  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog