ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Titanik neden battıTitanik neden battı

nat geo'da izlediğim belgesele göre titanik gemisinin batmasının ana nedeni cürufmuş. gemi yapımında perçinlerde daha kolay şekilleniyor diye çelik yerine demir kullanılmış ama demir, çelikten daha çabuk hasarlanan bir madde olduğu için demiri sağlamlaştırmak için içine cüruf eklemişler. yalnız burada cürufun oranı çok önemliymiş. belli bir orana kadar sağlamlaştırırken, daha fazlası tam tersi metali zayıflatıyormuş. geminin batık parçalarını elektron mikroskobunda inceleyen bilim adamları bu maddenin fazla eklendiğini ve geminin bu yüzden battığını söylüyor.

gemideki hasar ve batma süresi incelendiğinde, normalde o hasara göre geminin çok daha uzun süre su üzerinde kalması gerekiyormuş. fakat cüruf nedeniyle gemide buz dağının basıncıyla çok daha büyük zararlar oluşmuş. kısaca ana sebep cürufmuş.

bunun dışında birçok yan faktörler de sayıldı ama gemiyi batırmaya yetecek sebep olarak görülmüyor. bazıları;

gözlemcilerin dürbün kullanmaması ve buzdağını geç haber vermesi. dürbünler gemi telaşesinde yanlış bir yere kilitlenmiş. bu yüzden adamlar çıplak gözle gözcülük yapıyormuş ama dürbün olsa da gece siyahında -o gece ay bile yokmuş- buz mavisi uzaktan dürbünle görülmezmiş. bir de havadaki rüzgar nedeniyle gözcülerin gözlerinin sulandığını ve net göremediklerini düşünüyorlar.

gemiye gelen sinyalleri takip eden kişiye, o gece yakınlardaki ss california diye bir gemiden buzdağı var diye sinyaller gelmiş ama adam es geçmiş. çünkü yakın sinyallerde çok tiz ve yüksek bir ses çıkıyormuş. adam da kulaklıktan gelen bu sesten rahatsız olup iplememiş. iplememesinin bir nedeni de sinyali gönderen kişi sinyali yanlış göndermiş (acil durum kodu şeklinde yollamamış) ve karşı taraf sallamayınca sinyali gönderen adam gidip yatmış. aslında gemi batarken titanik aynı gemiye -en yakında ve kurtarmaya tek yetişebilecek gemi o var- bir sürü yardım sinyali yollamış ama adam uyuduğu için sinyalleri duymamış. sonuçta kazada 1500 kişi ölmüş.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Gereksiz bilgiler
önceki bilgi:       HOW THE FERRARI & LAMBORGHINI RIVALRY BEGAN
 
 
Bu sayfaya 420  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog