ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Şişe DepozitosuŞişe Depozitosu


depozitolu şişede bira satan pazar lideri bir marka için maliyetleri arttıran bir problem başgöstermişti.

müşteriler, biralarını içtikten sonra kapağı eliyle büküp şişeye geri atıyor, şişenin içindeki kapak zamanla esneme yapıyor ve temizlik esnasında şişenin içinden çıkmıyordu.

şirket, temizlik makineleri için yeni alım yapmıştı fakat yeni makinelerin başedemediği bu durum emek/zaman/para kaybına yol açıyordu. şişelerin içindeki kapaklar elle çıkarılmak zorunda kalıyor ya da kırılarak geri dönüşüme yollanıyordu

bu duruma bir çare bulunmalıydı.

önce kapakları küçülterek şişe ağzını daha az kavrayan ve ebatları daha küçük bir kapak üzerinde çalıştılar. pilot bir bölge seçerek yeni tasarımdaki geri dönüşleri beklediler. feedbackler olumsuzdu, kapak şişeyi eskisinden daha az kavradığı için bekleme süresi arttıkça şişeler hava alıyor ve iade oranları artıyordu.

bu tasarımdan vazgeçerek yeni çözüm arayışına başladılar. önce, kapağı daha ince olan ve plastik yardımıyla elle açılabilen kapak modelini düşündüler. şişe tasarımında değişikliğe yol açacağı için bu tasarımdan da vazgeçtiler.

sonra akıllarına, kapakları bükülmeyecek oranda güçlendirme fikri geldi.
kapaklardaki bu yeniliğin getireceği maliyetle, kapağı şişeden çıkarma maliyetini karşılaştırdılar ve kapağı güçlendirmeye karar verdiler.

o bira markasının kapaklarını bugün elle bükmeniz pek mümkün değil, pense gibi birşey lazım.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Endişe azaltıcı şarkı
önceki bilgi:       Türkçe'de sık yapılan hatalar
 
 
Bu sayfaya 444  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog