ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > agh, evs ile yurtdışına gitmekagh, evs ile yurtdışına gitmek


2009-2010 yılları arasında, 12 ay* agh yapmış bir ex gönüllü olarak, bilgi birikim ve tecrübelerimi paylaşmayı borç bilirim.

yukarıda bu konu ile ilgili zaten gerekli pek çok bilgi paylaşılmış. benim daha çok üzerinde durmaya çalışacağım husus; nasıl başvurur ve nasıl giderizden çok, gidince neler oluyor ve dönüşte bizi neler bekliyor üzerine olacaktır diye tahmin ediyorum.

çok kaba hatları ile nasıl gideriz kısmına deyineyim; gidebilmeniz için öncelikle bir gönderen kuruluş bulmanız gerekiyor. gönderen kuruluşunuz ne kadar köklü ve işi ciddiye alan bir kuruluş ise o kadar az başınız ağrır. benim gönderem kuruluşum gençtur idi ve sağolsunlar bana her konuda destek oldular ve hiçbir aksaklık yaşamadım. mesela projede beraber görev aldığım arkadaşımın* gönderen kuruluşu ise, fırat üniversitesi avrupa birliği ofisi gibi bir şeydi ve bazı konularda sıkıntı yaşadığına bizzat şahit oldum.

gönderen kuruluşu hallettikten sonra; bir cv ve motivasyon mektubu yazmaya başlamalısınız. bu mektup ve cv hazırlarken bunun ingilizce olması gerektiğini belirtmeme gerek yoktur sanırım. bu konuda yabancı dil bilgisine güvendiğiniz birisinden destek alabilirsiniz. pek çok örnek motivasyon mektubu ve cv örnekleri internette zaten mevcut ama sizler mutlaka üzerlerinde ciddi değişiklikler yapın. bildiğim kadarı ile; kabul edecek kuruluşlara türkiye'den sayısız başvuru gelmekte ve herkes sizler gibi hazır format cv ve mektupları kendilerine uyarlayıp göndermekteler. biraz özgün olmakta fayda var.

gönderen kuruluş tamam ise, cv ve motivasyon mektubunuz hazır ise, geriye başvuru süreci kalıyor. projeler database'i üzerinden ülkelere ve konu başlıklarına göre projeleri inceleyerek, en alt kısımda bulunan irtibat bilgileri kısmındaki maile motivasyon mektubu, cv ve kısa bir durum özeti yazarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz. bu formal olan başvuru sürecidir. bu kısım biraz sinir bozucudur ama yılmak yok, yola devam. eninde sonunda size bir geri dönüş olacaktır. altını çizmek istediğim nokta; her kuruluş ve ülke için, motivasyon mektubunuzda ufak değişiklikler yapın. tüm kuruluşlara aynı mektubu yollamayın. özellikle neden o ülke ve neden o konu başlığındaki proje kısmını mutlaka başvuru yaptığınız kuruluşa göre revize edin.

(bkz: dikkat); ben size alternatif bir başvuru kanalı sunuyorum; agh katılımcıları, katılım öncesi ankara'da eğitim almaktalar. eğitim sonrası da irtibatta kalmak için facebook grupları kuruyorlar. grup isimleri de genelde "evs" ve "agh" ile başlar. bu gruplara ulaşın. grup üzerinden, halihazırda agh yapan kişilere ulaşarak, onlarla iletişime geçerek, kendi projelerinde, bir sonraki dönem için arayış var mı? bunu sorarak kendinize daha garanti bir kapı bulabilirsiniz. unutmayın ki, şu an agh yapan gençler, sizlerin geçtiği yollardan geçtiler ve çok adi şerefsiz ve lanet insanlar değillerse gerçekten size yardımcı olmaya çalışacaklardır.

başvuru kısmı bu kadar. buraya kadar zaten detaylı bilgiyi kolayca bulabilirsiniz. bir sonraki aşama kabul alma ile başlar ve uçağa binene kadar devam eder ve en az 3 ayınızı alır. kabul aldıktan sonra kısaca; gönderen ve kabul eden kuruluş arasında yazışmalar olur, size arada bir sözleşme imzalamanız için telefon açar yanlarına çağırırlar, sözleşme onaya sunulur vs derken süre su gibi akıp gider.

peki; herşey yolunda gitti ve siz artık elinizde uçak biletiniz, sabırsızlıkla bekliyorsunuz. bundan sonra ne olacak? meraktan içiniz içinizi yemekte. ben size özet olarak söyleyeyim ne olacağını; bir bok olmayacak! şaka lan şaka. çok güzel günler sizleri bekliyor desem abartmış olmam heralde.

kendi deneyimlerimi özetleyeyim; ben projede hiçbir şey yapmadım. koordinatörüm bana; çık, gez, dolaş, hayatını yaşa. bu senin deneyimin. sen buraya gönüllü olarak geldin belki ama hayatında eline geçebilecek en önemli fırsatlardan birisi bu, o yüzden tadını çıkar dedi. ben de bokunu çıkardım afedersiniz. toplamda 13 ülke, 50'den fazla şehir, sayısız parti ve etkinlik yanında daha da ilerletilmiş bir ingilizce ve bonus olarak %50 dutch öğrendim.

bunun yanında, avrupa'nın her yerinden tanıştığım birbirinden güzel insanlar, sayısız muhteşem anı vs de cabası.

projede başınıza neler gelebileceği kısmı koca bir soru işareti ama ben tanık olduğum birkaç ihtimalden bahsedeyim; birincisi hiçbir şey yapmayabilirsiniz. o kadar boş kalırsınız ki canınız sıkılır ve kendinizi değersiz hissetmeye başlarsınız. ikincisi; size bir program hazırlanır ve bildiğin maaşlı çalışanmış gibi memur hayatı yaşarsınız. bir diğer seçenek; size vaat edilen imkanlar sunulmaz, üstüne köpek gibi çalıştırmaya kalkarlar, yetmezmiş gibi şikayet etmeniz durumunda papaz olursunuz ve projeyi erkenden bitirip yurda tıpış tıpış dönebilirsiniz.

yukarıda saydıklarımın hepsi ihtimal dahilinde. son olarak değinmek istediğim husus; 1 yıl herhangi bir avrupa şehrinde yaşamak, ister istemez sizde büyük değişimlere yol açıyor. mantalite olarak değişiyorsunuz ki bunu döndükten sonra fark ediyorsunuz. bende var olan ve halen görüşmekte olduğum arkadaşlarımda, amerikan askerlerinin vietnam dönüşü sendromu benzeri durumlar olmuyor desem yalan söylerim.

bu konuda yazacak çok şeyim olmasına rağmen, şimdilik müsade rica ediyorum. ileride zamanım oldukça ya yeni bir entry ya da buna ek olarak devam yazısı gelebilir. bilgi almak isteyenlere de seve seve diyerek huzurlarınızdan ayrılıyorum.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Rusya Amerika Nükleer Denizaltı Krizi
önceki bilgi:       tanımlayamadığımız bazı duyguların diğer dillerdeki karşılıkları.
 
 
Bu sayfaya 437  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog